Kobiety w biznesie: najlepsze rezultaty w spółce z mężczyzną

Firmy, w których osobami decyzyjnymi są jednocześnie kobiety i mężczyźni, w minionym półroczu najczęściej odnotowywały wzrosty sprzedaży na rynku krajowym i zagranicznym oraz wzrost zatrudnienia. Płeć piękna wnosi też do firm nieco większy optymizm – wynika badań Instytutu Badań i Analiz OSB oraz portalu Firmy.net.

Firmy.net zaprezentował wnioski z szóstego badania polskich mikro- i małych firm w raporcie „Jak w Polsce prowadzi się własny biznes”. Oprócz analizy nastrojów gospodarczych pod kątem płci przedsiębiorcy, zawiera on także m.in. ocenę przez przedsiębiorców drugiego półrocza 2015 roku, analizę ich planów na bieżące półrocze, nastawienia do polityki rządu czy zainteresowania funduszami unijnymi.

Kondycja firm w zależności od płci osoby zarządzającej

Z badań wynika, że w drugiej połowie 2015 roku przedsiębiorstwa zarządzane tylko przez kobietę lub tylko przez mężczyznę cechowały się podobną stabilnością poziomu sprzedaży na rynku krajowym i rynkach zagranicznych. Na zbliżonym poziomie była także pozycja konkurencyjna ich firm, wskaźniki w zakresie poziomu zatrudnienia oraz ogólna kondycja przedsiębiorstwa.

Najlepszą sytuacją charakteryzowały się natomiast firmy, w których osobami decyzyjnymi były zarówno kobiety, jak i mężczyźni – częściej odnotowały one wzrosty sprzedaży na rynku krajowym i zagranicznym oraz wzrost zatrudnienia.

Więcej optymistek wśród kobiet na I połowę 2016 r.

Ponad 26 proc. kobiet decydujących o losach przedsiębiorstwa uważa, że bieżące półrocze przyniesie poprawę sytuacji ogólnej firmy, podczas gdy zdanie to podziela 25,4 proc. mężczyzn na podobnym stanowisku. O większym pesymizmie wśród mężczyzn świadczy także fakt, że co czwarty z nich był zdania, że pierwsza połowa 2016 roku przyniesie w przedsiębiorstwie pogorszenie sytuacji. Tego samego zdania było 22,2 proc. kobiet.

Również w przypadku prognoz dotyczących ogólnej sytuacji firmy czy kształtowania się poziomu cen, pozytywne nastawienie częściej było widoczne u kobiet niż u mężczyzn. Jednak to mężczyźni częściej prognozowali wzrosty w obszarze wolumenu sprzedaży na rynku krajowym, pozycji konkurencyjnej czy zatrudnienia.

W firmach zarządzanych przez reprezentantów obu płci stosunek optymistów i pesymistów jest równy i wynosi po 24,1 proc. Pozostała część firm z tej grupy była zdania, że w najbliższym czasie nie nastąpią znaczące zmiany sytuacji ogólnej firmy.

 Komentarz do wyników badań:

„W minionym oraz bieżącym półroczu nie zaobserwowano istotnych różnic w ocenach ogólnej sytuacji firm u respondentów różnej płci. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni uważają, że w najbliższym czasie sytuacja ogólna ich firm nie ulegnie zmianie. Twierdzi tak połowa badanych. Warto natomiast zauważyć, że w przypadku kobiet panuje nieznacznie większy optymizm niż u mężczyzn. Zwracają także uwagę lepsze wyniki firm z damsko-męskim zarządem. Wygląda na to, że w biznesie, podobnie jak w życiu prywatnym, taki mieszany model zarządzania sprawdza się najlepiej” – komentuje Michał Kurczycki z portalu Firmy.net.

Informacje o badaniu

Badanie nastrojów gospodarczych zostało przeprowadzone po raz szósty w grudniu 2015 r. z zastosowaniem techniki CAWI przez Instytut Badań i Analiz OSB. W badaniu wzięło udział 1096 przedstawicieli małych firm (46,1 proc. firm jednoosobowych, 47,3 proc. mikro firm, zatrudniających od 1 do 9 pracowników, oraz 6,7 proc. małych firm, zatrudniających od 10 do 49 osób), które są zarejestrowane w wyszukiwarce firm Firmy.net. Wśród ankietowanych większość zajmuje się działalnością usługową – 63 proc., 20,3 proc. – handlową, 10,7 proc. – budowlaną, 5,4 proc. – przemysłową, a 0,6 proc. działa w branży rolnej. Z uwagi na liczbę i strukturę respondentów wyniki badania mają charakter reprezentatywny.

Raport z pełnymi wynikami badań można pobrać pod tym adresem:

http://www.firmy.net/raporty/nastroje-gospodarcze-wsrod-malych-firm-w-grudniu-2015-r.html.

Dodaj komentarz