Niewiele jest gałęzi przemysłu, które mogą obyć się bez cennego, naturalnego surowca jakim jest drewno. W Polsce największą sławą cieszy się drewno sosnowe. Za jego popularność odpowiada niska cena oraz łatwość obróbki. Gatunek ten jest też łatwo dostępny ze względu na stosunkowo niedługi czas wzrostu drzewa. Gdzie drewno sosnowe sprawdza się najlepiej i jakie jego właściwości za to odpowiadają?
Drewno sosnowe w branży grzewczej
Wysokie przetwórstwo drewna sosnowego pozostawia po sobie wiele jego odpadków. Z tego względu gatunek tego surowca wykorzystuje się często do wytworzenia ekologicznego materiału opałowego. Odpowiednie przekształcenie resztek powstałych po obróbce drewna, pozwala na uzyskanie takich paliw jak pellet, brykiet czy biomasa. Wymienione rozwiązania cieszą się coraz większą popularnością na rynku grzewczym. Szczegóły odnośnie przygotowania i dostępności takich materiałów opałowych znajdziesz na stronie: https://envun.pl.
Materiał do stolarki drzwiowej i okiennej
Podatność na obróbkę mechaniczną drewna sosnowego często zostaje wykorzystana także w stolarce. Dodatkowym atutem sosny jest to, że można ją łatwo przetworzyć na drewno klejone. Ten rodzaj materiału jest znacznie bardziej trwały niż drewno lite. Właśnie w tej formie surowiec ten nadaje się najbardziej na kantówki drzwiowe i okienne. Z łatwością można z niego uzyskać także takie drobne elementy wykończeniowe jak płyty, listwy, krawędziaki oraz ramiaki.
Zastosowanie sosny w meblarstwie
Drewno sosnowe ma jasną, przyjemną dla oka barwę, podatna jest też na przyjmowanie innych kolorów poprzez bejcowanie. Z jednego, niedrogiego surowca można zatem uzyskać kilka efektów wizualnych. To sprawia, że branża meblarska jest kolejną, która nie może obyć się bez drewna sosnowego. Co ciekawe materiał ten ma właściwości higroskopijne, co oznacza regulację wilgotności powietrza. Udowodniono także, że sosna ma pozytywny wpływ na zdrowie człowieka, z powodzeniem może być wykorzystywane do urządzenia mieszkań alergików.