Team Building – jak zbudować zgrany zespół?

Posiadanie zgranego zespołu w firmie to spora zaleta, której efekty możemy ujrzeć nie tylko w wynikach pracy naszych podwładnych, ale także w naszych zyskach. Co jednak zrobić kiedy nasza ekipa nie dogaduję się tak jakbyśmy to widzieli? Tutaj z pomocą może przyjść nam Team Building. Czym jest owy Team Building, i od czego zacząć budowanie integracji w naszej firmie? Tego dowiecie się z dalszej części artykułu.

Czym jest team building?

Team building (z ang., budowanie zespołu) to pewnego rodzaju forma integracji zespołu pracowniczego, mająca na celu stworzenie zgranej ekipy, która w efekcie będzie dużo lepiej ze sobą współpracować a wyniki wspólnej pracy zdecydowanie się podniosą. Team building to zorganizowane zajęcia, dzięki którym relację w zespole mogą ulec znacznej poprawie. Dzięki takim zajęciom możemy pozbyć się problemów komunikacyjnych w zespole oraz poprawić skuteczność jego działania.

Elementy i cele team buildingu

Dobrze zorganizowane team building cechują się takimi elementami, jak:

 • rozwiązywanie problemów i konfliktów w zespole,
 • budowanie teamu z nowo zatrudnionych pracowników,
 • kreowanie współpracy pomiędzy współpracownikami,

a także integracja dwóch zespołów w całość. To tylko kilka przykładowych elementów, jakie team building powinien posiadać i jakie korzystne efekty może nam przynieść.

Głównymi celami team buildingu są:

 • odpowiednie dopasowanie oczekiwań i celów członków zespołu,
 • nauczenie się pokonywania problemów wewnętrznych i zewnętrznych,
 • osiągnięcie satysfakcji z przynależności do zespołu,

jak również zrozumienie, jak ważna jest współpraca i zaufanie w zespole.

Jak widać team building nie tylko integruje, ale także pozwala rozwiązywać problemy komunikacyjne w zespole, za czym idzie poprawa skuteczności w działaniach naszego zespołu.

Team building – czyli pomysły na integracje

Jak już wspomnieliśmy, team building to szereg dobrze opracowanych zajęć mających na celu poprawienie relacji w grupie, zbudowanie jej, a także nawiązanie większej współpracy pomiędzy członkami. Oczywiście sami możemy zorganizować imprezę integracyjną, ale czy jesteśmy w  stanie odnieść zamierzony skutek? Tutaj z pomocą może przyjść odpowiednia firma zajmująca się organizacją team buildingu w typie indoor (wewnątrz budynków) lub outdoor (zajęcia w plenerze).

Firmy zajmujące się organizacją imprez zazwyczaj mają gotowe scenariusze integracyjne między innymi:

 • scenariusze integracyjne indoor – to  oryginalne pomysły na adaptacje imprez na wyjazdach czy konferencjach firmowych takie, jak: gry typu escape room, teleturnieje, czy zabawy detektywistyczne,
 • warsztaty integracyjne – jak sama nazwa wskazuję to współpraca poprzez naukę czegoś nowego, mogą być nimi różnego rodzaju warsztaty kulinarne, degustację czy nauka gry symulacyjne,
 • imprezy tematyczne – polegające na tym, że wszystkie elementy zabawy, podporządkowane są jednemu motywowi przewodniemu. Dużym zainteresowaniem cieszą się imprezy w stylu Wielkiego Gatsby’ego, Wieczór Hollywood czy Impreza w stylu PRL-u.

Jeżeli jednak wolisz integrację na świeżym powietrzu warto postawić na integracje w typie outdoor. Gry i zabawy w plenerze mogą być doskonałą motywacją dla twojego teamu. Wprowadzą do twojego zespołu wiele ekscytacji i współpracy w ciężkich warunkach. W atrakcjach typu outdoor możemy znaleźć między innymi:

 • wyścigi samochodowe lub przejazdy monster truckami,
 • budowanie różnego rodzaju urządzeń i konstrukcji takimi jak maszyna Goldberga,
 • a nawet skoki spadochronowe.

Pamiętajmy, że decyzja jak i gdzie zostanie zorganizowany team building zależy od informacji, jakie przekażemy firmie organizującej, takie przedsięwzięcia. Przykładem może być Fabryka Atrakcji, która w swoich kadrach posiada wykwalifikowane osoby, które specjalnie dla nas odpowiednio dobiorą rodzaj imprezy integracyjnej tak, aby przyniosło to sporo zabawy i zrealizowało założenie firmy, jakie przyświecają jej do organizacji wspólnej integracji w formie team buildingu.