Jak odpowiednio dbać o sprzęty ogrodowe?

Aby nasz ogród był wiecznie piękny i odpowiednio zadbany, musimy pamiętać o odpowiednim zakonserwowaniu i dbaniu o nasz sprzęt ogrodniczy. Nasze nożyce, łopaty czy kosiarka, powinny zawsze być w dobrym stanie i w gotowości do pracy. Jeżeli będziemy po każdym sezonie ogrodowym o to dbali, to nasz sprzęt nigdy nas nie zawiedzie, a blask naszego ogrodu – będzie nas zawsze zachwycać. Jak to zrobić? Odpowiemy na to pytanie w tym artykule. Życzymy miłej lektury. 


Zacznijmy od podstaw

Podstawowym krokiem, który należy podjąć w konserwacji naszego sprzętu, jest jego oczyszczenie. Jeżeli posiadamy kosiarkę z koszem, możemy go dokładnie oczyścić używając myjki ciśnieniowej. Musimy pamiętać, aby robić to delikatnie, aby olej nie przelał się do filtru powietrza. Powinniśmy również naostrzyć, albo wymienić (jeśli zajdzie taka potrzeba) ostrza w naszych maszynach.  

Odpowiednia konserwacja

Kluczem do właściwego dbania o sprzęt, jest dokładna konserwacja. A co za tym idzie – oliwienie i ostrzenie. Ruchome części naszych narzędzi i sprzętów, tj. pilarka, sekatory czy kosiarka wymagają regularnego oliwienia, inaczej ich mechanizm może być narażony na blokadę. Odrobina smaru lub oleju na śrubę i wykonanie kilku ruchów mechanizmem zapewnia odpowiednie nasmarowanie i płynność ruchów. Wpłynie to na komfort i efektywność pracy w następnym sezonie.  

Narzędzia z ostrzami, w tym sekatory i kosiarki, należy dokładnie naostrzyć. Można to zrobić za pomocą osełki lub specjalnego kamienia. Zapewni to właściwy kształ ostrza i nada mu niezbędnej ostrości. Jeśli nóż w kosiarce będzie zbyt zużyty, można go kupić w odpowiednim sklepie ogrodniczym.

A co z kosiarką?

Ten sprzęt ogrodniczy zasługuję na szczególną uwagę. Kosiarka jest zbudowana z wielu elementów, a nieodpowiednia konserwacja może doprowadzić do uszkodzenia i kosztownej naprawy. Podstawą jest oczywiście dokładne oczyszczenie kosiarki z zanieczyszczeń. Należy również pamiętać o zabezpieczeniu metalowego podwozia przed korozją. Do tego zadania doskonale sprawdzą się farby antykorozyjne. Jeżeli zaistnieje taka potrzeba, można zakonserwować również noże i wymienić śrubę mocującą. Zwiększy to bezpieczeństwo.