Każda działalność może się promować, ale nie każda reklamować. Gabinet lekarski, szpital, przychodnia należą do tej grupy instytucji, które nie mogą reklamować swojej działalności. Z czego to wynika?
Ustawa wyraźnie zabrania reklamowania się przez lekarzy. Nie mogą oni nawoływać pacjentów do wizyt w ich gabinecie, tworzyć rabatów czy reklamować się jako najtańszy gabinet w mieście. Jednak lekarz może w sposób rzetelny promować to, co najlepsze ma do zaoferowania. Co to może być? Po pierwsze dobrym sposobem na dotarcie do potencjalnych pacjentów jest posiadanie fanpage’a na Facebooku. Do takiej strony ma dostęp każda osoba korzystająca z wszelkich urządzeń mobilnych oraz komputerów.
Fanpage pozwala na umieszczanie porad dotyczących profilaktyki oraz leczenia różnego rodzaju chorób i dolegliwości. Porady mogą być z kolei obudowane infografiką nawiązującą do tematu postów. Taka strategia umożliwi zbudowanie pozytywnej relacji z odbiorcami, którzy będą mieli poczucie, że lekarz chce się podzielić swoją wiedzą i jest otwarty na ludzi. Istnieją również inne sposoby na promowanie swojej działalności lekarskiej. Bardzo dobrym krokiem jest organizacja badań profilaktycznych w zależności od specjalizacji jaką dany lekarz się zajmuje. Kardiolog może bowiem organizować profilaktyczne badania serca i układu krwionośnego, diabetolog – badania związane z cukrzycą, a dajmy na to ginekolog – mammografię czy badania pod kątem wirusa HPV. Możliwości jest dużo, a takie badania po pierwsze przyciągną pacjentów (na Facebooku można je ogłaszać i promować tak, by dotarły do jak najszerszego grona odbiorców), po drugie – przyczynią się do dbania o zdrowie, profilaktyki i wczesnego wykrywania różnego rodzaju chorób.
W ramach tak zwanego internetowego marketingu medycznego warto też zadbać o dialog z pacjentami. Czyli o co? Pacjenci często pozostawiają opinie czy to właśnie na Facebooku lub Google Plus, czy na portalach opiniotwórczych dla lekarzy. Z kolei pomiędzy tymi opiniami znajdują się czasami pytania o radę. Lekarz nie powinien zapominać o takich osobach i starać się odpowiadać na zadane pytania. Dana osoba poczuje, że lekarz jest nastawiony na pomoc, służy radą i wiedzą. Jeśli na dodatek się okaże, że ten człowiek jest z miasta, w którym lekarz ma gabinet, to tym lepiej. Prawdopodobne jest wówczas, że to będzie przyszły pacjent.