Konto oszczędnościowe – wady i zalety

 

Lokowanie środków finansowych  na koncie oszczędnościowym jest obecnie jedną z najpopularniejszych form ich gromadzenia. Tą formę pomnażania nadwyżek finansowych można spotkać w ofercie wielu banków. Zobacz więc czym jest konto oszczędnościowe i jakie są jego wady oraz zalety?

Konto oszczędnościowe łączy w sobie cechy konta osobistego i lokaty terminowej. Jest to rodzaj oprocentowanego rachunku bankowego którego posiadacz może w dowolnym momencie wpłacać i wypłacać środki. Z tej formy oszczędzania mogą korzystać jedynie osoby fizyczne. Poznaj zatem wady i zalety rachunku oszczędnościowego.

Zalety rachunku oszczędnościowego

Korzyści płynące z gromadzenia środków na tego typu koncie związane są z jego oprocentowaniem. Warto wiedzieć, że podlegają mu wszystkie, nawet najmniejsze, wpłacane kwoty.

Dodatkowo niebywałym plusem konta oszczędnościowego jest nieograniczony dostęp do zgromadzonych na nim środków. Wypłata pieniędzy nie skutkuje bowiem w tym przypadku utratą dotychczas wypracowanych zysków. Dzięki czemu rachunek oszczędnościowy jest bardziej elastycznym produktem niż lokata terminowa.

Kolejną zaletą jest to, że konto oszczędnościowe jest obecnie swego rodzaju dodatkiem do właściwego konta bankowego. W większości banków ten typ rachunku dodawany jest jako jedna z zakładek w serwisie internetowym. Dzięki temu nie musimy posiadać dodatkowych loginów i haseł, co ułatwia nam korzystanie z rachunku.

Ponadto niebywałym plusem konta oszczędnościowego jest to, że można je w bardzo łatwy sposób założyć. Wystarczy jedynie znaleźć korzystną dla siebie ofertę i złożyć wniosek. Można zrobić to osobiście, w siedzibie banku albo bez wychodzenia z domu – online  lub telefonicznie.

Wady konta oszczędnościowego

Dostęp do środków zgromadzonych na koncie oszczędnościowym ma jednak pewne ograniczenia. Większość banków ogranicza bowiem liczbę przelewów z tego typu konta. Nie może być ono zatem traktowane pod tym względem jak rachunek bieżący, z którego opłacamy na przykład co miesięczne zobowiązania. Jeśli zatem po wykorzystaniu maksymalnej liczby darmowych przelewów będziemy musieli wypłacić środki z rachunku oszczędnościowego to za to zapłacimy. Przy dużej częstotliwości podejmowania takich kroków może się okazać, że opłaty za przeprowadzane transakcje przewyższą wypracowane odsetki.

Wadą konta oszczędnościowego jest także fakt, że jest ono niżej oprocentowane od lokaty terminowej. Najczęściej stosowanym tutaj oprocentowaniem jest oprocentowanie zmienne. Oznacza to, że jego poziom rośnie ale zostanie obniżony w momencie pogorszenia sytuacji na rynku. Dodatkowo często stosowane jest też tzw. oprocentowanie progresywne, którego poziom wzrasta wraz z upływem czasu lub przyrostem wysokości zgromadzonej przez nas kwoty oszczędności.

Dodaj komentarz