Prowadzisz działalność gospodarczą i potrzebujesz dodatkowych środków na jej rozwój i bieżącą działalność? A może pilnie potrzebujesz zakupić nowe urządzenia i sprzęt? W każdej z tych sytuacji kredyt gotówkowy jest najbardziej oczywistym rozwiązaniem dla Twojej firmy. Zapoznaj się z radami dzięki którym poradzisz sobie z jego zaciągnięciem oraz spłatą.
Kredyt gotówkowy: gdzie najlepiej go zdobyć?
Gdy przedsiębiorca staje przed koniecznością zdobycia dodatkowych środków pieniężnych, najczęściej potrzebuje ich w dość krótkim czasie. Obecnie rynek pożyczkowy nie ogranicza się tylko do banków, ale obejmuje także podmioty pozabankowe. Oferują one ekspresowe kredyty, które można uzyskać nawet w ciągu 1-2 dni, jednakże na niezbyt wysoką kwotę, często około 10-15 tyś. zł.
Pożyczki z parabanków są dużo droższe niż te oferowane przez banki, a także są one skierowane głównie do firm jednoosobowych. Dlatego więc, jeśli prowadzisz większą firmę, której płynność finansowa nie jest zagrożona, postaraj się o kredyt gotówkowy oferowany przez bank. Mimo, że poczekasz dłużej, będziesz mógł uzyskać większą kwotę pożyczki i o niższym oprocentowaniu.
Zdolność kredytowa i wymagane dokumenty.
Zaciągnięcie kredytu gotówkowego nie wymaga podania celu jego użycia. Jednakże banki przyznają go tylko tym przedsiębiorcom, których firma funkcjonuje na rynku co najmniej rok. Jeśli chcesz zwiększyć swoją zdolność kredytową, na Twoją korzyść przemawiać będzie aktywne konto firmowe z dużą ilością transakcji. Dla banku jest to potwierdzenie, że Twoja działalność nie upada.
Przed złożeniem wniosku pozamykaj także karty kredytowe i ureguluj debet. Następnie przygotuj dokumenty: wpis do CEIDG lub KRS, REGON, NIP, zaświadczenia: z urzędu skarbowego o niezaleganiu z podatkiem i z ZUS o niezaleganiu ze składkami, a także PIT za ostatni rok. Bank musi potwierdzić sytuację finansową w Twoim przedsiębiorstwie, w tym stan jej zadłużenia.
Jakie inne dokumenty należy przedstawić?
Jeśli należysz do przedsiębiorców rozliczających się za pomocą księgi przychodów i rozchodów zobowiązany jesteś przedstawić i ją, za okres bieżącego roku lub zaświadczenie z urzędu skarbowego. W przypadku rozliczenia ryczałtowego do dokumentów musisz dołączyć PIT-28 za rok poprzedni. Jeśli natomiast rozliczasz się wg karty podatkowej, wraz z dokumentami składasz decyzję o jej wysokości.
Koszty kredytu.
Zapoznając się z ofertami banków musisz zwrócić uwagę na oprocentowanie kredytu. Składa się ono ze stawki WIBOR oraz ustalanej indywidualnie marży, którą można negocjować. Zależy ona przede wszystkim od kondycji finansowej Twojej firmy. Jeśli prowadzona przez Ciebie działalność posiada już dobrą historię kredytową, masz szansę na jej znaczne obniżenie.
Istotne jest abyś zwrócił uwagę na wysokość miesięcznej raty, dodatkową składkę ubezpieczeniową i prowizję. O ich wysokość pytaj w banku, ponieważ informacje te nie zawsze dostępne są na stronie internetowej. Przydatne jest także ustalenie, czy bank nie narzuca dodatkowych opłat przy wcześniejszej spłacie kredytu. Zwróć także uwagę na to, czy pobierane są opłaty przygotowawcze.
Czy potrzebne jest zabezpieczenie kredytu firmowego?
Jeśli starasz się o kwotę rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych to możliwość jego zabezpieczenia będzie Twoim własnym wyborem. Jeśli jednak się na nie zdecydujesz, bank chętniej przyzna Ci wyższą kwotę kredytu oraz dłuższy okres jego spłaty.
Brak zabezpieczenia spowoduje zwiększenie kosztów spłaty kredytu oraz wydłuży okres rozpatrywania decyzji kredytowej, ponieważ bank musi poświęcić więcej czasu na analizę historii finansowej Twojego przedsiębiorstwa. Wśród form zabezpieczenia kredytów gotówkowych znajdują się: hipoteka, zastaw, blokada środków czy cesja wierzytelności.
Nie podejmuj pochopnej decyzji.
Wśród wielu ofert na rynku wybór najwłaściwszej nie jest prosty. Warto abyś poświęcił nieco czasu na szczegółową analizę propozycji z różnych banków i wybrał tą, która naraża Cię na najmniejsze, dodatkowe koszty. Rozsądny wybór zapewni Ci płynność finansową oraz rozwój Twojej działalności.