Urządzenie wielofunkcyjne to biurowy kombajn do pracy z dokumentami

Czym są urządzenia wielofunkcyjne ? W obecnych czasach każde biuro musi posiadać sprzęt elektroniczny, który pozwoli na szybką pracę i umożliwi obsługę dokumentu oraz jego sprawny obieg w firmie.

W przypadku dokumentu papierowego z pomocą przychodzą skanery, kopiarki, drukarki czy faksy. Umieszczenie każdego z tych urządzeń w biurze okazuje się jednak po pierwsze nieekonomiczne, a po drugie zabiera przestrzeń. Rozwiązaniem okazuje się wybranie łączącego wszystkie te czynności urządzenia wielofunkcyjnego. Urządzenie wielofunkcyjne (ang. MFP) to swoisty kombajn biurowy, który w swej zwartej konstrukcji pozwoli na pełną obsługę dokumentu (wydruk, kopiowanie, skanowanie i faksowanie), a zajmuje niewiele więcej miejsca, niż przeciętny dystrybutor wody.

Jak działają urządzenia wielofunkcyjne MFP

Typowe urządzenie wielofunkcyjne stanowi konstrukcję modułową, na którą składa się w górnej części skaner z wbudowanym podajnikiem automatycznym do kopiowania, kopiarka ręczna z szybą, w środkowej części drukarka, a niżej komory na papier oraz elementy eksploatacyjne – rolki, bębny, wkłady z proszkiem lub atramentami. MFP coraz częściej posiadają wbudowane moduły Wi-Fi, przez co ograniczony jest udział kabli w łączeniu z urządzeniem, a także kopiarka działa niezależnie od połączenia z innymi urządzeniami, więc dokumenty można kopiować natychmiast. Co więcej, urządzenia wielofunkcyjne często stanowią punkt druku centralnego, dzięki czemu wiele urządzeń może wysyłać do drukarki zadania, a skany trafią bezpośrednio do wielu odbiorców w sieci.

Popularne urządzenia wielofunkcyjne

Biurowe kombajny o pojemności kilku ryz i obsługujące formaty do A3 włącznie to najczęściej cieszące się światowym uznaniem urządzenia firmy Xerox oraz Konica Minolta, a także produkty marki Kyocera, którą nieco rzadziej widuje się na zapleczach firm. Nieco mniej popularne w tym segmencie są MFP produkcji Lexmarka czy HP, które zdominowały rynek urządzeń kompaktowych, jednak również posiadają w swojej ofercie urządzenia słusznych rozmiarów, które wymagają rzadszej obsługi użytkownika.

Patronem artykułu jest www.kserkop.com

Dodaj komentarz