Remont i wykończenie mieszkania – czas i koszty

Nieruchomość od dewelopera czy rynek wtórny? Takie pytanie zadaje sobie pewnie wiele osób, które decydują się na kupno mieszkania. Lokale te różni przede wszystkim cena, standard i stan techniczny – mieszkania pochodzące z rynku pierwotnego trzeba wykończyć, a te z rynku wtórnego zwykle wyremontować. Podpowiemy, jak wyglądają prace, które należy wykonać po odebraniu kluczy do własnego „M”.

Czas i koszty

Zanim przystąpimy do działania, stwórzmy dokładny kosztorys remontu. Realna cena wykończenia i koszt remontu mieszkania są zwykle wyższe od zakładanego budżetu, dlatego warto doliczyć do niego nadwyżkę w wysokości przynajmniej 20-30% sumy z kosztorysu.

Kwoty, które można wydać na prace remontowe i wykończeniowe, uwarunkowane są różnymi czynnikami, takimi jak wielkość, pochodzenie czy stan techniczny lokalu. Mieszkanie w kamienicy, które nie było remontowane od wielu lat, pochłonie dużo więcej środków niż lokal od dewelopera. Używane jak nowe? Na rynku wtórnym dostępne są też mieszkania wymagające tylko drobnego odświeżenia. Koszty związane z renowacją takiego lokalu będą dużo niższe niż w dwóch pozostałych przypadkach, z uwagi na możliwość wykorzystania obecnej infrastruktury nieruchomości – tutaj możemy zamknąć się w kwocie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych.

Zakup mieszkania z rynku wtórnego, które wymaga generalnego remontu, zwykle pochłania więcej czasu i pieniędzy niż wykończenie mieszkania od dewelopera. Ekipa remontowa zatrudniona do prac wykończeniowych jest w stanie odnowić lokal w ciągu 2-5 tygodni. Mieszkanie do remontu, w którym będziemy wymieniać podłogi, glazurę, zabudowę kuchenną i instalacje, pochłonie więcej czasu m.in. przez prace demontażowe. Bardzo skomplikowany remont może potrwać nawet do kilku miesięcy, a jak wiadomo – czas to pieniądz.

21945702 - interior design and home renovation concept - man in helmet with electric drill making hole in wall

Kolejność wykonywania prac

Podstawowa różnica między remontem a wykończeniem polega na konieczności wykonania demontażu w mieszkaniach, które oferuje rynek wtórny. Jeśli chcemy dokonać dużych zmian, powinniśmy rozplanować czynności w następującej kolejności:

  1. demontaż niechcianych elementów wykończenia, takich jak glazura,
  2. zburzenie i postawienie ścian,
  3. ułożenie nowych instalacji lub renowacja istniejących,
  4. ułożenie podkładu podłogowego,
  5. tynkowanie ścian i sufitów,
  6. zamocowanie wewnętrznych parapetów,
  7. wyrównanie podłoża za pomocą wylewek samopoziomujących.

Po wykonaniu powyższych czynności możemy przejść do prac wykończeniowych. Kupno mieszkania od dewelopera powoduje pominięcie wymienionych prac (pod warunkiem, że nie zdecydujemy się na zmiany w ułożeniu ścian działowych). Dalsze prace powinny odbywać się w następującej kolejności:

  1. nałożenie tynków suchych i montowanie podwieszanych sufitów,
  2. położenie glazury i zamontowanie sanitariów,
  3. gruntowanie i malowanie ścian w pozostałych pomieszczeniach,
  4. ułożenie parkietu,
  5. zamontowanie drzwi wewnętrznych i listew przypodłogowych,
  6. montaż opraw oświetleniowych, gniazdek, zabudowy i pozostałych mebli.

Remont i wykończenie mieszkania wiążą się z dużym nakładem pracy, czasu i finansów. Ale inwestycja środków w podwyższenie standardu nieruchomości może spowodować, że zyska ona na wartości. Więcej informacji na temat zwiększania wartości mieszkań znajdziesz w tym artykule: http://www.serwisprawa.pl/artykuly,10288,27386,odsetki-od-kredytu-na-zakup-nieruchomosci-a-koszty-uzyskania-przychodu-przy-wynajmowaniu-na-zasadach.

Dodaj komentarz