Mobilny laptop do pracy – na co zwrócić uwagę?

Idealny laptop do pracy to pojęcie względne. Inny sprzęt polecany będzie dla informatyków, inny dla grafików, muzyków czy księgowych. Ale nie tylko wykonywany przez nas zawód ma znaczenie. Liczy się także to, czy laptopa używamy w biurze czy może bez przerwy zabieramy go na spotkania z klientami i wyjazdy służbowe. Jaki laptop sprawdzi się w tym drugim przypadku?

Mobilność, czyli przede wszystkim waga

Trudno byłoby mówić „mobilny” o sprzęcie, który waży 5 kg. Taką cegłę trudno byłoby przenosić z miejsca na miejsce. W podróży może być to niekoniecznie dobry pomysł. Dlatego przyjęło się, że mobilny laptop nie powinien ważyć więcej niż 2,5 kg. Musi być lekki i smukły. Ale wszystko zależy również od przekątnej ekranu, bo ta górna granica odnosi się zwykle do laptopów o większej przekątnej, np. 15,6 cali. Wiadomo, że sprzęt o przekątnej 11 czy 12 cali będzie ważył jakieś 1,1-1,3 kg, a ten w granicach 13-14 cali – poniżej 2 kilogramów.

Ekran

Oczywiście im wyższa rozdzielczość ekranu, tym lepiej. Jeśli chodzi o rozmiar, wszystko zależy od działań, które będziemy na laptopie wykonywać. Jeśli często spotykamy się z klientami i na laptopie pokazujemy im prezentacje, lepiej zainwestować w ekran 15 cali niż 12. Pamiętajmy również o matowej powłoce ekranu. Umożliwi nam ona swobodną pracę nawet w czasie jazdy pociągiem w jasny i pogodny dzień. Bez odbłysków i refleksów świetlnych.

Złącza i zabezpieczenia

Ważne również, żeby laptop mobilny posiadał potrzebne złącza, jak np. HDMI, DisplayPort, port na stację dokującą czy złącza USB 3.0. W czasie spotkań z klientami i prezentacjami często chcielibyśmy przenieść obraz na większy monitor, a dzięki tym złączom poradzimy sobie z tym bez problemu. Oczywiście warto wspomnieć też o zabezpieczeniach, które laptopy biznesowe (http://www.servecom.pl/laptopy) posiadać powinny. SmartCard, czytniki linii papilarnych, blokada Kensington – dzięki nim będziemy mieć pewność, że nasz laptop jest bezpieczny w podróży.

Pamiętajmy, że to tylko niektóre cechy dobrego laptopa mobilnego. Takie rzeczy, jak karta graficzna czy dysk twardy zależą już od tego, w jakim zawodzie pracujemy i do jakich zadań będziemy go używać.

Dodaj komentarz