Wraz z powietrzem do ludzkiego organizmu może dostać się wiele niepożądanych substancji, szczególnie jeśli przebywa się w miejscach narażonych na działanie szkodliwych związków chemicznych, występujących w postaci dymu czy pyłu. Maski ochronne nie zawsze zdają egzamin w takich sytuacjach, warto zadbać więc o jakość samego powietrza. Takiego procesu można dokonać dzięki filtrowentylacji. Jak działa taki system i gdzie sprawdzi się najlepiej?
Czym jest filtrowentylacja?
Proces ten ma za zadanie wychwycić zanieczyszczenia z powietrza i przefiltrować je tak, aby nie zagrażały one zdrowiu. Filtrowentylacja oczyszcza powietrze z wszelkiego rodzaju dymów, pyłów, areozoli, par, gazów bojowych, środków trujących czy biologicznych. Instalacjeo czyszczają powietrze także z nieprzyjemnych zapachów. Dzięki ciśnieniu wytwarzanemu przez specjalne urządzenia, zabezpiecza się także w ten sposób pomieszczenia, przed przedostaniem się szkodliwych związków do jego wnętrza. Instalacje te poprawiają jakość warunków pracy, a co za tym idzie niwelują ryzyko występowania chorób powstających na skutek styczności ze skażonym powietrzem.
Filtrowentylacja – gdzie stosować?
Zakres działania takich urządzeń pozwala na poprawę warunków pracy w wielu profesjach. Maszyny filtrowentylacyjne znajdą zastosowanie w przemyśle produkcyjnym, a więc w różnego rodzaju halach, warsztatach spawalniczych, szlifierniach. Można instalować je także w kabinach maszyn budowlanych, gdzie często gromadzi się sporo pyłu. Ze względu na możliwość oczyszczania powietrza ze środków trujących, urządzenia filtrowentylacyjne stosuje się także w pojazdach specjalnych, na przykład wojskowych.
Rodzaje urządzeń oczyszczających
W zależności od zapotrzebowania, można zainstalować maszyny filtrujące punktowe obszary lub całe pomieszczenia. Urządzenia punktowe mogą służyć do oczyszczania powietrza przy poszczególnych stanowiskach pracy. Dostępność modeli urządzeń filtrowentylacyjnych oraz ich parametry możesz znaleźć na stronie https://eko-moto.pl.