16% Polaków między 18 a 24 rokiem życia posiada kredyt. Wiele z nich zaciąga pożyczki gotówkowe oraz korzysta z kart kredytowych. Część wybiera limit kredytowy dostępny w rachunku bankowym. Na czym to polega i czy warto z niego skorzystać? Podpowiadamy.
Limit kredytowy jest formą kredytu udzielanego przez niemal wszystkie banki. Przed złożeniem dyspozycji o jego uruchomienie, warto poznać specyfikę tego produktu.
Najważniejsze pojęcia bankowe
Limit kredytowy – występuje również pod nazwą linii kredytowej. Przyznawany jest w ramach posiadanego konta osobistego, pozwalając korzystać z dodatkowych środków wtedy, gdy saldo na rachunku wynosi 0 zł. Jego cechą charakterystyczną jest naliczanie odsetek wyłącznie od pożyczonej kwoty, a nie od całości przyznanego limitu.
Kredyt odnawialny – jest to ogólna grupa produktów, w skład których wchodzi limit kredytowy. Jego istotą jest możliwość odnowienia przyznanych środków bez konieczności ponownego wnioskowania o kredyt. W przypadku, gdy limit kredytowy otwarty jest w koncie oferowanym przez Toyota Bank, kredyt odnawiany jest automatycznie na kolejny rok po spełnieniu warunków określonych w umowie (m.in. wysokość miesięcznych wpłat na rachunek osobisty).
Zdolność kredytowa – jest to zdolność kredytobiorcy do terminowej spłaty zaciągniętego zobowiązania; ocenia się ją na podstawie wysokości osiąganych dochodów przypadających na jedną osobę w gospodarstwie domowym.
Bieżące wpływy – są to środki finansowe, które wpływają na konto. Z nich pokrywany jest wykorzystany limit kredytowy.
Saldo ujemne – pojawia się wówczas, gdy doszło do wypłaty większej ilości środków niż kwota zdeponowana w rachunku osobistym.
4 główne powody, dla których warto zaciągnąć limit kredytowy
Zastanawiasz się nad tym, czy zaciągnąć taki limit? Jeśli masz wątpliwości, poznaj 4 najważniejsze powody, dla których jest to opłacalne rozwiązanie.
- Taniej niż pożyczka gotówkowa
Jeśli posiadasz limit kredytowy, odsetki naliczane są wyłącznie od kwoty, z której korzystasz. Dzięki temu może to być tańsze rozwiązanie w porównaniu z kosztami standardowej pożyczki, gdzie odsetki naliczane są od zobowiązania.
2. Limit dostosowany do możliwości finansowych
Banki przyznają limity kredytowe na podstawie wpływów na rachunek osobisty. Sprawia to, że kwota kredytu odnawialnego dostosowana jest do możliwości finansowych. Zwiększa to prawdopodobieństwo spłaty zobowiązania bez żadnych problemów.
3. Możliwość przeznaczenia na dowolny cel
Limit daje dostęp do dodatkowych środków, które można przeznaczyć na dowolny cel. Nic nie stoi na przeszkodzie, by pieniądze wypłacić z bankomatu, dokonywać nimi transakcji internetowych czy bezgotówkowych.
4. Ciągłe odnawianie limitu po spłacie
Limit ulega odnowieniu zaraz po spłacie wykorzystanej kwoty. Dzięki temu możesz stale korzystać ze zgromadzonych środków zgodnie ze swoimi potrzebami.
Jeśli uważasz, że limit kredytowy to jednak rozwiązanie dobre dla ciebie, porównaj oferty banków. Dzięki temu wybierzesz kredyt dostępny na atrakcyjnych warunkach.