CTR- proste narzędzie sukcesu!

Skuteczna reklama to swego rodzaju koło napędowe każdego przedsięwzięcia. To zdanie stanowi pewne credo dla wszystkich biznesmenów i przedsiębiorców. Dzisiaj jednakże żyjemy w nieco innym świecie. Teraz przenosimy się na wpół do świata wirtualnego, a tu reklama kieruje się nieco innymi prawami…

Zaistnieć w sieci

Paradoksalnie, aby firma zdobyła stabilną pozycję na rynku, musi najpierw zaistnieć w sieci. Jak tego dokonać? Otóż na początek należy stworzyć dobrą – jasną, przejrzystą i ciekawą – stronę internetową. Następnie trzeba zadbać o jej pozycjonowanie. Kolejnym zaś krokiem są przeróżne linki sponsorowane, reklamy etc.

Na tym poprzestaje wiele osób. A następnie ze zdumieniem patrzy, jak mierne efekty dały te działania. Co zatem warto jeszcze zrobić?

Czym jest CTR – Click Through Rat ?

Otóż należy patrzeć na pewne parametry. Wśród nich niezwykle istotnym jest CTR. Cóż się kryje pod tym skrótem? Tłumacząc na polski jest to współczynnik klikalności. Co oznacza? Otóż wskazuje, jak wiele osób spośród tych, którym wyświetlił się nasz link czy reklama, kliknęło je i weszło na naszą stronę.

Przykładowo zatem, jeśli nasza reklama wyświetliła się 1000 osobom, a CTR wynosi 15% to oznacza to, że 150 osób z tego 1000 kliknęło na naszą reklamę.

Dlaczego CTR jest tak ważny?

Teraz warto zadać sobie pytanie – jakie w zasadzie informacje niesie ze sobą CTR? Czy naprawdę są one tak istotne? Odpowiedź jest twierdząca. Bowiem pokazuje nam efektywność naszej reklamy tudzież linku. Jeśli współczynnik CTR będzie niski, pomimo dużych nakładów na pozycjonowanie, odpowiednio umieszczone linki itp. to znak, że coś trzeba poprawić.

Wadą CTR jest to, że nie daje nam ono gotowego rozwiązania – nie wiemy, gdzie dokładnie tkwi problem. Jednakże istnieje kilka szybkich sposobów, które na pewno nie zaszkodzą, a zawsze podniosą CTR. Nie sprawdzając CTR szybko wydamy pieniądze zupełnie niepotrzebnie na inne rzeczy…

Współczynnik CTR a wyniki wyszukiwania

Należy jednak jeszcze koniecznie podkreślić jeden aspekt współczynnika CTR. Otóż jak każdy zapewne świetnie się orientuje robot Google ustawia wyniki wyszukiwania w odpowiedzi na daną frazę w określonej kolejności. Możemy na nią wpłynąć poprzez odpowiednie pozycjonowanie strony i kilka innych czynników. Tak naprawdę jednak nikt nie wie, czym dokładnie kieruje się robot Google.

Istnieją jednak poważne przesłanki mówiące o dużej roli właśnie współczynnika CTR. Otóż okazuje się, że im więcej kliknięć na naszą stronę, im więcej wejść na nią, tym jesteśmy wyżej w rankingu.

Chcesz wiedzieć więcej? Koniecznie przeczytaj artykuł „Współczynnik CTR

Dodaj komentarz