Awans na kierownika danej filii czy placówki zawsze jest dużym wyróżnieniem. Jednak za nową pozycją idą także nowe wyzwania i trudności, którym należy stawić czoła. Przede wszystkim bowiem świeżo mianowany kierownik musi tak zorganizować podległą mu placówkę, aby przynosiła znaczne dochody, a praca tam była przyjemna i efektowna.
Metodyka zarządzania projektami
W jaki sposób wprowadzić ład i porządek? Oczywiście można klasycznie zastosować metody kija i marchewki oraz tego typu działania. Jednak generalnie nie przynoszą one zbyt dużego pożytku. Zdecydowanie lepiej jest postawić na naukę metodyki zarządzania projektami. Pod pojęciem projektu możemy tu rozumieć nie tylko klasyczne projekty unijne, czy ściśle rozpisane zadania, lecz także po prostu np. zamówienie klienta, które także jest swego rodzaju projektem.
Generalnie wyróżniamy dwa rodzaje takiej metodyki. Pierwsza najczęściej stosowana odnosi się do projektów, które należy dobrze rozplanować i rozpisać. Z tej metodyki warto przeprowadzić szkolenie dla wszystkich kierowników projektów w naszej firmie. Druga jednakże odnosi się do projektów mniej pewnych, zmiennych w czasie, nieco bardziej ryzykownych.
Agile – zarządzanie projektami
Jest to właśnie metodyka zarządzania projektami Agile. Jakie projekty tu świetnie pasują? Wszystkie, które nie mają ściśle sprecyzowanego celu, norm, terminów czy też, w których zmienia się regulamin. Gdzie się ona sprawdza? Przede wszystkim tam, gdzie pracują ludzie niezbyt lubiący schematy, nadmiar dokumentacji i klasyczną metodę kija i marchewki. Mowa tu o wszelkich artystach, grafikach komputerowych itp.
Metodyka zarządzania projektami Agile opiera się raczej na maksymalnym zadowoleniu klienta. Tu firma bardzo się dostosowuje do niego. Zatem na pewno Agile nie jest stosowane do wszystkich projektów, jednakże przy niektórych może przynieść znacznie lepsze efekty niż klasyczne metody.
Agile Project Management
Podsumowując – kogo warto wysłać na szkolenie Agile? Przede wszystkim osoby, które są, albo w niedalekiej przyszłości będą przez nas mianowane czy zatrudnione jako kierownicy projektów. Warto przeszkolić także kadrę zarządzającą działem IT. To jest bowiem sektor, które często podejmuje pracę korzystając z Agile i nawet jeśli jeszcze nie ma takiej konieczności, to na pewno niedługo się ona pojawi.
Szkolenia Agile – tylko zakończone certyfikatem
Jednak nie warto posyłać pracowników na szkolenia, z których nie będziemy mieć wymiernych rezultatów. A zatem przede wszystkim firma prowadząca szkolenia musi organizować na zakończenie egzamin albo przeprowadzić jakąś inną formę sprawdzenia wiedzy. Ponadto szkolenie koniecznie powinno zakończyć się uzyskaniem certyfikatu!
Firmą, która organizuje profesjonalne i ciekawe szkolenia, jest bez wątpienia Inprogress. Pracują tam profesjonaliści, którzy nie tylko poprowadzą szkolenie tak, że jego uczestnicy z łatwością przyswoją sobie wymaganą od nich wiedzę, lecz także zorganizują egzamin oraz wydadzą stosowny, akredytowany certyfikat. Dowiedź się więcej o szkoleniach Agile z Inprogress na stronie https://inprogress.pl/szkolenia/agile-scrum/agilepm/