Gąsior modułowy – wykończenie blachodachówki

Rynny czy strukonit to ważne elementy wykończeniowe dachu z blachodachówki. Nie można jednak pominąć gąsiora, który także pełni ważną funkcję. Jego wygląd sprawia, że elegancko podkreśla zadaszenie z blachy. Wspomaga również system rynnowy. Dziś przeczytasz o tym, dlaczego gąsior modułowy to obowiązkowy element każdego dachu.

Zastosowanie gąsiora modułowego

W miejscu, gdzie szczyt dachu tworzy dwie przecinające się linie, montujemy gąsior modułowy. Element ten, pełni bardzo odpowiedzialną funkcję. Dlatego musi być wykonany z najwyższej klasy materiału, zabezpieczonego specjalistyczną powłoką. Film taki, izoluje gąsior od korozji i niekorzystnego działania opadów atmosferycznych oraz wilgoci. Z jakiego powodu jest to takie istotne? Gąsior montuje się po to, by odcinał od wodę od wnętrza dachu. Ma za zadanie zapewnić również przepływ powietrza, by zadaszenie było suche i przede wszystkim, by nie powstała na nim pleść, grzyb lub inne usterki, które mogą uszkodzić całą strukturę dachu i doprowadzić do jego przeciekania.

Z uwagi na fakt, że gąsior jest bardzo ważnym elementem wykończeniowym, projektuje się go z myślą nie tylko o bezpieczeństwie i funkcjonalności, ale i estetyce. Od razu po zerknięciu na zadaszenie, akcesorium to rzuca się w oczy. Jeśli więc nasza blachodachówka jest elegancka, nie możemy pozwolić sobie na to, by mało estetyczny gąsior popsuł spójność i całokształt pokrycia dachowego. Jak więc wybrać idealny gąsior?

Gąsior na dach z blachodachówki

Blachodachówka sama w sobie jest elegancka i pięknie podkreśla całokształt domu. W przeciwieństwie do poszycia jakim jest blacha trapezowa, blachodachówka nie potrzebuje upiększenia w postaci strukonitu. Jeśli chcemy, by przetrwała kilkanaście lat, musimy ją odpowiednio zabezpieczyć. Doskonały system rynnowy czy powłoki nałożone na blachę to za mało. Dlatego gąsior modułowy w połączeniu z zaślepką (zwaną również zakończeniem gąsiora) to nieodłączna część każdego dachu z blachodachówki. Absorbuje nadmiar wody, nie dopuszcza do przedostania się wilgoci do wnętrza modułów oraz zapewnia im odpowiednią wentylację.

Gąsior modułowy możemy dobrać w tym samym stylu, kolorze i modelu, w jakim kupiliśmy swoje zadaszenie. Dzięki temu po założeniu go na dach, otrzymamy eleganckie, bezpieczne i przede wszystkim funkcjonalne wykończenie połaci dachowych, które świetnie korespondują ze stylem blachodachówki i całokształtem nowoczesnego budynku i jego elewacji. Dodatkowym zabezpieczaniem dachu są też, np. grzebienie okapowe i śniegołapy.