Jak powstają nadruki i hafty na odzieży firmowej?

Odzież pracownicza z logo czy odzież reklamowa jest wizytówką firmy. Dlatego też ubrania i zdobienia nie powinny być marnej jakości. Musimy pomyśleć nie tylko o rodzaju materiału, ale także o odpowiedniej technice nadruku.

Odzież reklamowa i pracownicza to szansa na inwestycję w żywą reklamę, która nie tylko jest tania, ale także skuteczna. Ważne jest, by zadbać o materiały, z jakich zostanie wykonana odzież, ale także o techniki nadruków, które powinny być wykonane odpowiednio do przeznaczenia odzieży. Firmy z branży odzieżowej, które oferują produkcję odzieży roboczej i firmowej, wykorzystują kilka technik zdobienia ubrań: sitodruk, haft komputerowy, termotransfer sitodrukowy, flex, flock i druk sublimacyjny.

Sitodruk

Sitodruk jest chyba najbardziej popularną techniką w produkcji odzieży z nadrukami. Formą drukową jest tutaj szablon nałożony na drobną siatkę (tkaną, metalową lub z włókien syntetycznych), przepuszczającą farbę. Wykonanie odbitki graficznej polega na przetłaczaniu farby przez matrycę. Zaletą sitodruku jest wysoka trwałość. Nadruki na odzieży reklamowej są odporne na promienie UV, pranie, wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. A przy tym metoda ta jest jedną z tańszych.

Haft komputerowy

Tą metodą powstają przede wszystkim nadruki na odzieży pracowniczej. Dzięki wykorzystaniu technologii możliwe jest wykonywanie bardzo skomplikowanych wzorów, które są niezwykle trwałe. Haft komputerowy nie jest jednak przeznaczony dla każdego rodzaju tkanin. Nie nadaje się na bawełniane koszulki, ale za to świetnie się sprawdza w przypadku odzieży ochronnej BHP czy odzieży mundurowej.

Termotransfer sitodrukowy

Zapewne wiele ludzi pamięta, jak w dzieciństwie prosili mamę o wprasowanie na koszulce jakiegoś fajnego wzoru czy ulubionej postaci z kreskówki. Termotransfer sitodrukowy jest bardzo zbliżoną metodą. Nadruk wykonywany jest sitodrukiem na papierze lub folii termotransferowej. Następnie folia jest wygrzewana w tunelu grzewczym. Ostatnim etapem jest przeniesienie nadruku na odzież na prasie transferowej w odpowiedniej temperaturze. Niewątpliwą zaletą termotransferu jest wysoka jakość i trwałość nadruku. Takie rozwiązanie umożliwia druk bardzo małych elementów. Metoda ta może być stosowana na różnego rodzaju materiałach – bawełnie, jucie, poliestrze, filcu, fizelinie oraz plastiku, dlatego też polecana jest w produkcji odzieży reklamowej, roboczej czy korporacyjnej. Trzeba jednak pamiętać, że w miejscu wgrzania folii materiał nie oddycha, dlatego nie powinno się stosować tej metody na dużych powierzchniach, zwłaszcza w ubraniach roboczych.

Flex, flock

Flex i flock to zbliżone metody, wykorzystywane w nadrukach na odzież reklamową, pracowniczą czy korporacyjną. W obu przypadkach za pomocą folii transferowej przenosimy grafikę wektorową na tkaniny. Podobnie jak w metodzie z użyciem termotransferu, również tutaj folie wgrzewane są w materiał. Czym jednak różni się flex i flock? Folia flex wykonana jest z poliuretanu lub PVC, nadruk jest gładki i sztywny. Flock to celulozowe włókna, które mają aksamitną powierzchnię i są miłe w dotyku.

Druk sublimacyjny

Ta metoda wykorzystywana jest głównie w odzieży pracowniczej. Na początku wzór nadrukowywany jest farbami sublimacyjnymi na papierze, a następnie przedrukowywany na tkaninę przy pomocy termoprasy.

One thought on “Jak powstają nadruki i hafty na odzieży firmowej?

Dodaj komentarz