Minimalne wynagrodzenie za pracę – czekają nas zmiany?

W 2017 roku minimalna pensja dla osób zatrudnionych na umowę o pracę wynosiła 2000 zł brutto, czyli 1459 zł „na rękę”. Mamy nowy rok, a to oznacza, że również i tym razem możemy spodziewać się podwyżek. Ile obecnie wynosi płaca minimalna? Ile wynoszą stawki godzinowe, jeśli pracujemy na umowę o dzieło lub umowę zlecenie?

Umowa o pracę – najniższa krajowa

Wszystkie kwestie, które dotyczą płacy minimalnej, reguluje Ustawa z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.  Najniższa krajowa od początku 2018 roku wynosi 2100 zł brutto, co daje nam 1530 zł „na rękę”. Wszyscy, którzy zatrudnieni są o umowę o pracę, mogą więc spodziewać się 5-procentowej podwyżki w wysokości 100 zł brutto. A jak wygląda to w przypadku osób zatrudnionych na pół czy ćwierć etatu? Tutaj również płaca wzrośnie.

  • 1/2 etatu – min. 1050 zł brutto
  • 1/4 etatu – min. 525 zł brutto
  • 1/8 etatu – min. 262,50 zł brutto

Jak zapewne wiecie, płaca minimalna dotyczy wyłącznie osób zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę. To najniższe wynagrodzenie, jakie może zapłacić nam pracodawca – niezależnie od naszych kwalifikacji, wykształcenia, zaszeregowania osobistego, składników wynagrodzenia czy rodzaju pracy, jaką wykonujemy. Ci, którzy nie stosują się do tych przepisów, mogą być posądzeni o naruszenie praw pracowniczych. Wraz z minimalną płacą wzrastają również inne świadczenia, jak np. odprawa za zwolnienia grupowe, dodatki za pracę w porze nocnej czy wynagrodzenie za czas przestoju.

Każdy pracodawca, który nie zastosuje się do tych przepisów, naraża się na bardzo wysokie kwoty. Kary wynoszą od 1 tys. do nawet 30 tys. złotych. Chyba nie warto więc wyłamywać się z tych przepisów. Po co oszczędzać 100 czy nawet mniej złotych miesięcznie, by później płacić 10 czy 100 razy więcej?

A co z umowami cywilnoprawnymi?

Na szczęście osoby, które zatrudnione są w danej firmie na umowę o dzieło lub umowę zlecenie nie muszą się martwić, bo wzrasta również stawka godzinowa. Nie jest to co prawda duży wzrost, bo z 13 zł brutto na 13,70 zł brutto, ale zawsze coś.

Dodaj komentarz