Turbosprężarka zwiększa moc i efektywność silnika. Ta część samochodu przypomina turbinę gazową, tyle że nie posiada komory spalania. Prędkość obrotów i wysoka temperatura – nawet do 900 stopni C, sprawiają, że turbosprężarka wymaga szczególnej ochrony. Należy stosować odpowiednie smary, najlepiej oleje wysokiej jakości i często sprawdzać stan oleju silnikowego. Po żywiołowej jeździe nie należy raptownie wyłączać rozpędzonego silnika, lecz wyhamowywać obroty turbiny, prowadząc na jałowym biegu. Turbosprężarka może lekko pogwizdywać, ale głośniejszy i bardziej metaliczny dźwięk powinien nas zaniepokoić. Wycieki oleju to kolejny sygnał, że coś może być nie tak, nawet, jeżeli turbosprężarka pracuje cicho. Wówczas należy udać się do serwisu samochodowego.
Turbosprężarka dodaje mocy
Turbosprężarka zwiększa moc i efektywność silnika. Ta część samochodu przypomina turbinę gazową, tyle że nie posiada komory spalania. Spalin dostarcza tutaj silnik spalinowy. Składa się z części gorącej, czyli turbiny i części chłodnej, czyli sprężarki. Ich wirniki łączy wspólny wał. Turbina, napędzana gazami z silnika, uruchamia wirnik sprężarki, która spręża powietrze przed wtłoczeniem go do silnika. Zwiększenie ciśnienia powietrza pozwala na pełne wykorzystanie możliwości silnika, bez potrzeby zwiększenia jego masy. To pozwala także zaoszczędzić na paliwie.
Jak dbać o turbosprężarkę?
Prędkość obrotów i wysoka temperatura – nawet do 900 stopni C, sprawiają, że turbosprężarka wymaga szczególnej ochrony. Należy stosować odpowiednie smary, najlepiej oleje wysokiej jakości. Jeżeli producent samochodu proponuje jakiś konkretny rodzaj oleju, warto skorzystać z jego zaleceń. Należy często sprawdzać poziom i stan oleju silnikowego. Po żywiołowej jeździe nie należy raptownie wyłączać rozpędzonego silnika, lecz wyhamowywać obroty turbiny, prowadząc na jałowym biegu. Poza tym trzeba pamiętać o regularnej wymianie filtrów powietrza.
Awaria turbosprężarki – co robić?
Turbosprężarka może lekko pogwizdywać, ale głośniejszy i bardziej metaliczny dźwięk powinien nas zaniepokoić. Trzeba sprawdzić szczelność kolektorów, przewodów i intercoolera. Wycieki oleju to kolejny sygnał, że coś może być nie tak, nawet, jeżeli turbosprężarka pracuje cicho. Należy udać się do serwisu samochodowego http://www.impwar.pl/ i sprawdzić stan turbosprężarki, bo zlekceważenie objawów usterki może skutkować zniszczeniem silnika.
Co może być przyczyną złego stanu turbosprężarki? Często powodem jest niedostateczne smarowanie. Inna sprawa – mogliśmy źle dobrać olej silnikowy. I wreszcie – sposób użytkowania. Rozgrzewanie silnika ze sprężarką powinno trwać minimum 20 – 30 sekund. Niewłaściwe użytkowanie powoduje zabrudzenie otworu doprowadzającego olej nagarem. Drobne zabrudzenia są naturalne, ale jeżeli cała obudowa jest zanieczyszczona, koniecznie wybierzmy się do warsztatu.