Nie ma wątpliwości, że polska wieś się rozwija. Bierzemy przykład z krajów zachodnich i coraz częściej stajemy się dla nich dużą konkurencją. Od kilku lat widoczne są konkretne trendy, zgodnie z jakimi rolnicy planują rozwój swoich działalności. Eksperci potwierdzają zresztą, że rozwój gospodarstw wiejskich idzie w dobrym kierunku i już niedługo Polska może stać się liderem, patrząc na wszystkie kraje unijne. Pewne jest to, że sporą pomocą są kredyty dla rolników udzielane na preferencyjnych warunkach.
Polskie rolnictwo w Unii Europejskiej
Odchodzimy już od prowadzenia małych i średnich gospodarstw wiejskich na rzecz tych dużych. To trend, który przyszedł z Zachodu. O ile na przykład w Niemczech średnie gospodarstwo wiejskie dysponuje powierzchnią o wielkości 18 hektarów, tak nasze rodzime to tereny o średniej powierzchni 8 hektarów. Dobrą wiadomością jest zaś to, że kredyty dla rolników pozwalają korzystnie rozwijać tereny rolne. Jeszcze do niedawna gospodarstwa rolne w naszym kraju były znacznie bardziej rozproszone. Dominował trend, zgodnie z którym przeciętny rolnik dysponował ziemią o powierzchni 1-2 hektary.
Zauważa się także, że ziemia w Polsce jest nadal relatywnie tania. To kolejny walor, z którego korzystają polscy rolnicy. Grunty rolne można u nas kupić nawet kilka razy taniej niż w Niemczech, Francji czy Holandii. Prognozuje się jednak, że sytuacja ta potrwa już niedługo, bo zaczęto doceniać jakość naszych gruntów. To dlatego kredyty dla rolników z przeznaczeniem na powiększanie gospodarstw wiejskich cieszą się coraz większym zainteresowaniem.
Rozwój polskich gospodarstw rolnych
O ile jeszcze do niedawna większość mieszkańców terenów wiejskich raczej wyjeżdżali do miast w poszukiwaniu nowych szans na zarobek, tak dzisiaj widoczny jest trend, zgodnie z którym młodzi mieszkańcy wsi pozostają w rodzinnych domach. Stawiają na odpowiednie wykształcenie i rozwój gospodarstw. Coraz częściej zaciągają preferencyjne kredyty dla rolników, a małe gospodarstwa zamieniają się w przedsiębiorstwa.
Co ciekawe, znacznie rozwija się agroturystyka. Polacy wreszcie zaczęli dostrzegać walory przyrody i łona natury. Modny jest trend ekologiczności i to właśnie pełna naturalność znajduje się na wsi. Turyści nie tylko z Polski chętnie korzystają z uroków wsi, stawiają na relaks w ciszy i spokoju.
Na co stawiają rolnicy?
Rolnicy chcą dzisiaj dorównać gospodarzom z krajów zachodnich. Kształcą się, są o wiele bardziej świadomi konieczności rozwoju swojego mienia. Biorą kredyty dla rolników, remontują budynki trwałe, stawiają nowe, kupują maszyny i urządzenia rolnicze, rozwijają hodowle zwierzyny.
Polska wieś staje się też zautomatyzowana. Widać nowoczesność poprzez obecność sprzętów, które pozwalają na prowadzenie gospodarstw zgodnie z najnowszą technologią.
Wsparcie dla rolników
Pamiętajmy też o tym, że rolnicy mają dzisiaj szanse na wzmożony rozwój poprzez rozmaite programy wsparcia. To nie tylko dofinansowania ze strony Unii Europejskiej, ale też kredyty dla rolników oferowane przez banki komercyjne działające na terenie naszego kraju.