Kredyt samochodowy czy leasing – co bardziej opłaca się firmie?

Nie da się ukryć, że samochód jest jednym z głównych narzędzi pracy w większości prowadzonych działalności gospodarczych. Konieczność realizowania delegacji, spotkań służbowych czy chociażby dowozu towaru sprawia, że pojazd mechaniczny jest w firmie niezbędny. Nie wszystkich przedsiębiorców stać jednak na to, by inwestować w samochodową flotę z własnych oszczędności czy bieżącego budżetu prowadzonego biznesu. Na szczęście jest kilka opcji, które umożliwiają otrzymanie finansowego wsparcia na ten cel.

Rozwój floty samochodowej w firmie

Okazuje się, że kredyt samochodowy dla firm oraz leasing to jedne z najpopularniejszych form finansowego wsparcia w celu rozwoju samochodowej floty w biznesie. W większości przypadków w każdym przedsiębiorstwie funkcjonuje co najmniej kilka służbowych aut. Nie jest możliwe, by inwestować je z własnych środków. Weźmy pod uwagę, że koszt jednego pojazdu mechanicznego to wydatek rzędu 30 000 złotych.

Finansowe wsparcie ze strony banku zapewnia stabilność finansową firm. Kredyt samochodowy dla firm albo leasing zapewnia przecież środki albo możliwość dysponowania pojazdem bez zbędnych kosztów. Wybór formy wsparcia jest jednak indywidualny. To przedsiębiorca musi określić priorytety. Kredyt samochodowy dla firm będzie nieco tańszy niż leasing, a pojazd staje się od razu własnością firmy. W przypadku leasingu można za to raty leasingowe wrzucać w koszty prowadzonej działalności, dzięki czemu odprowadza się niższe podatki.

Samochód nowy czy używany?

Zarówno kredyt samochodowy dla firm, jak i leasing pozwala na swobodny wybór auta. Okazuje się, że kredytobiorca i leasingobiorca może wybierać spośród aut nowych, jak i używanych. Różnicę widać jednak, jeśli pod uwagę weźmiemy poprzedniego właściciela pojazdu. W przypadku kredytu może być to prywatny właściciel, natomiast jeśli chodzi o leasing, musi być to salon, dealer bądź komis.

Pod uwagę należy brać możliwości finansowe firmy, przede wszystkim jej dochody. Im wyższe, tym lepsze auto może wejść w jej posiadanie. Pamiętajmy jednak, że zarówno kredyt samochodowy dla firm, ale też leasing zobowiązuje do spłaty regularnych, comiesięcznych rat. W innym przypadku umowa zostanie zerwana na niekorzyść kredytobiorcy czy leasingobiorcy.

Bonusy dla firm

O dodatkowych bonusach możemy mówić przede wszystkim, biorąc pod uwagę kredyt samochodowy dla firm. Banki oferują swoim klientom nie tylko elastyczne warunki kredytowania. Korzyścią mogą być też dodatkowe bonusy, takie jak dodatkowe ubezpieczenie w atrakcyjnej cenie, darmowe serwisowanie, zniżki na paliwo czy rabaty cenowe u biznesowych partnerów banku, w którym zaciąga się kredyt.

W przypadku kredytu na samochód podstawowym bonusem jest też to, że kredytobiorca od razu staje się właścicielem pojazdu i może nim swobodnie dysponować. Leasing nie daje takiej możliwości, bo przez cały okres trwania umowy leasingowej właścicielem auta pozostaje leasingodawca.