Systemy ERP usprawniają pracę przedsiębiorstwa. Poznaj mechanizm ich działania

Systemy ERP robią w ostatnich latach dużą karierę. Praktycznie wszystkie firmy, które zdecydowały się na ich wdrożenie, okazują się być z tego w stu procentach zadowolone. Co właściwie kryje się pod tą nazwą i dlaczego przedsiębiorstwa, które nie używają systemów ERP, pozostają w tyle za konkurencją?

Czym są systemy ERP?

ERP to skrót od angielskiego „enterprise resource planning”, co oznacza planowanie zasobów przedsiębiorstwa. Doprecyzowania wymaga tu słowo „zasoby”, które nawykowo kojarzymy z materiałami i tworzywami wykorzystywanymi do produkcji. Skojarzenie to jest jak najbardziej prawidłowe, jednak obecnie zakres pojęcia „zasoby” stał się znacznie szerszy – mieszczą się w nim nie tylko zasoby materiałowe, ale również zasoby ludzkie. W dużym skrócie można powiedzieć, że systemy ERP automatyzują wszystkie obszary działalności firmy, jakie da się zautomatyzować z korzyścią dla efektywności. Takie postawienie sprawy daje projektantom ERP ogromne pole do popisu i trzeba zaznaczyć, że wykorzystują je oni w stu procentach – technologia ta cały czas znajduje nowe zastosowania i rozwija się w szybkim tempie.

 

Struktura systemów ERP

Ze względu na strukturę, ERP możemy podzielić na dwie grupy – zintegrowane i modułowe.

Te pierwsze to narzędzia z których korzystają wszystkie działy. Każdy użytkownik zintegrowanego ERP ma do dyspozycji ten sam interfejs i tę samą bazę danych. Systemy zintegrowane najlepiej sprawdzają się w przypadku firm o jasno sprecyzowanej i dość wąskiej działalności. W przypadku podmiotów bardziej złożonych odpowiedniejsze wydają się systemy modułowe.

W systemie modułowym mamy zazwyczaj jedną bazę danych, z której mogą korzystać wszystkie działy firmy, jednak każdy z działów potrzebuje własnego interfejsu i własnych narzędzi niezbędnych do prawidłowego wykonywania swoich zadań. Np. dział kontaktu z klientem będzie potrzebował modułu CRM (Customer Relations Menagement), a pracownicy magazynów modułu MRP (Material Requirements Planning). Modułowa konstrukcja systemu ERP ma między innymi tę zaletę, że jeśli danego narzędzia nie potrzebujemy, nie musimy za nie płacić.

 

Korzyści z zastosowania systemów ERP

Największym plusem posiadania systemu ERP jest poprawa efektywności. Gdy opanujemy system, da się ją zauważyć w praktycznie wszystkich aspektach funkcjonowania firmy – produkcji, przyjmowaniu i realizacji zamówień, transporcie, dystrybucji, a nawet opracowywaniu strategii przedsiębiorstwa. Zarówno szeregowi pracownicy, jak i kadra zarządzająca mogą dotrzeć do potrzebnych informacji za pomocą kilku kliknięć i równie sprawnie przeprowadzić wszelkie działania leżące w ich kompetencjach.

Dodatkową korzyścią jest automatyczne gromadzenie i przetwarzanie danych. Daje to ogromne możliwości jeśli chodzi o analizę tego, co właściwie się w firmie dzieje. ERP pozwala na wychwytywanie zjawisk niewidocznych z punktu widzenia pojedynczego pracownika, na wykorzystywanie nadarzających się okazji i eliminowanie problemów w zarodku.

Dodaj komentarz