Jak prawidłowo rozliczyć firmowy samochód?

Nadchodzą dobre zmiany dla wszystkich osób, które prowadzą działalność gospodarczą. Z dniem 1 stycznie bieżącego roku, podniesiony został limit amortyzacji samochodów firmowych. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Finansów wynika, że będzie on zwiększony aż dwukrotnie – z 20 tysięcy euro na 150 tysięcy złotych. Czy dzięki temu przedsiębiorstwa zyskają lepsze zabezpieczenie? Jakie jeszcze niespodzianki je czekają? Sprawdzimy to w tym artykule, ponieważ nowości w tym temacie jest naprawdę bardzo wiele.

Nowości dla przedsiębiorców

Kolejna nowość to zniesienie tak zwanych kilometrówek. Może się to nie spodobać wielu przedsiębiorcom, ponieważ od teraz rozliczanie samochodów w firmie będzie bardziej kosztowne. Otóż ustalono, że wydatki na auta firmowe należy ograniczyć do 20%. Mogłoby się wydawać, że na tym złe i dobre wiadomości się kończą. Niestety nie.

Zmiany dotyczące samochodów firmowych w 2019 roku

Do końca 2018 roku, za każdy samochód firmowy rozliczano się za pomocą przebiegu, czyli kilometrówki. Było to sporym ułatwieniem dla kierowców oraz możliwością cięcia kosztów z tytułu utrzymania pojazdu.

Teraz, oprócz ograniczenia wydatków, czeka na nich również sporo niekorzystnych zmian w ubezpieczeniu firmowego auta, które wykorzystywane jest też do celów prywatnych. Podsumowując wszystkie nowe ustawy z tym związane, koszty eksploatacji samochodu mogą zostać ograniczone o 50%.

A co z leasingiem samochodowym?

Tutaj również nie ma dobrych wieści. Do tej pory każdy przedsiębiorca kupujący pojazd firmowy w leasingu miał możliwość podciągnąć do kosztów przychodu 100% kwoty za ratę płaconą z tytułu auta. Od stycznia dane nam będzie dopisanie tylko takiej kwoty, by całość kosztów za leasing nie przekroczyła 150 tysięcy złotych.

A co z pojazdami, które zakupiono w leasingu przed 1 stycznia? Będą one opłacane starym sposobem jednak tylko przez 2 lata, czyli do 2020 roku. Po tym czasie będzie trzeba przestrzegać nowego sposobu rozliczania.

Najświeższe informacje dotyczące nowego sposobu na rozliczanie samochodów firmowych można znaleźć na tej stronie internetowej: http://urzadskarbowy24.pl/