Obecnie, coraz więcej firm decyduje się na wdrożenie różnych systemów. Niezależnie od tego, o jakim systemie mówimy celem każdego z nich jest usprawnienie działania biznesu. Czy to pod kątem informatycznym czy też innym.
Jednymi z popularniejszych systemów wdrażanych przez organizacje są m.in. systemy ISO, takie jak: ISO 9001, ISO 14001 czy ISO 27001. Oczywiście obok tych 3 przykładowych funkcjonuje jeszcze wiele innych. Warto wspomnieć o tym, że wraz ze wzrostem popularności tych systemów, na rynku pojawiło się zapotrzebowanie na auditorów ISO, czyli osoby zajmujące się sprawdzaniem czy dany system działa w organizacji zgodnie ze swoimi założeniami. Więcej na temat auditora ISO przeczytasz w poniższym artykule.
Kim jest auditor ISO?
To osoba, która zajmuje się przeprowadzaniem audytów norm stworzonych przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną.
Jakie są obowiązki adytora?
Osoba na tym stanowisku zajmuje się przede wszystkim przeprowadzaniem auditu, w czasie którego weryfikuje czy wytyczne wdrożonego systemu ISO zostały wprowadzone poprawnie. Po odbyciu kontroli auditor ISO sporządza podsumowujący raport, w którym dokładnie opisuje, co nie działa zgodnie z założeniami systemu i jakie zmiany należy wprowadzić. Po sporządzeniu dokumentacji prezentuje wyniki przedstawicielom kierownictwa.
Jak zostać auditorem ISO?
Audytor ISO powinien być odpowiednio przygotowany do pełnienia swoich obowiązków. Szkolenia dla kandydatów często są organizowane przez niezależne jednostki certyfikujące. Na takim kursie uczestnicy zapoznają się przede wszystkim ze szczegółowymi wymaganiami wybranej przez siebie normy ISO oraz jej poprawną interpretacją. Kolejnym etapem jest zapoznanie się z metodologią przeprowadzania wszystkich prac związanych z przeprowadzaniem audytu. Więcej informacji o szkoleniach dla auditorów ISO można znaleźć tutaj:http://www.szkolenia.bureauveritas.pl/tematy-szkolen/jakosc-szkolenia/audytor-wewnetrzny-szj-iso-90012008-irca/. Poza widzą teoretyczną oraz praktyczną ważne są też pewne cechy charakteru. Dobry audytor powinien być przede wszystkim skrupulatny i wnikliwy, a także posiadać umiejętności komunikacyjne na wysokim poziomie.