Jak zabezpieczyć swoją stronę przed atakiem hakerów?

Stronę internetową można zabezpieczyć przed atakiem hakerów, używając jedynie środków prewencyjnych. Warto dlatego zadbać o wysoką jakość haseł do kont administracyjnych, częste aktualizowanie oprogramowania serwerów oraz licencję na dobry program antywirusowy

Na atak ze strony hakerów narażony jest każdy. Nie jest ważne, czy dane witryny przechowywane są na wynajmowanych, czy też własnych serwerach. Znaczenia nie ma również to, czy strona została przygotowana przez grupkę osób, czy może przez dużą firmę projektową. Nikt nie jest w 100 procentach bezpieczny w sieci.

Co się stanie gdy strona internetowa zostanie zaatakowana?

Jeśli witryna zostanie zaatakowana, może ona posłużyć np. do przejęcia danych osobowych klientów, wysyłania spamu lub przekierowania ruchu na niebezpieczne strony z wirusami. Ataki hakerskie skoncentrowane na zwykłym uszkodzeniu strony, nie zdarzają się często, gdyż nie przynoszą one prawie żadnych korzyści materialnych. Przygotowując stronę internetową, warto zadbać m.in. bezpieczny hosting, certyfikaty oraz kilka innych aspektów.

Sposoby na zmniejszenie ryzyka ataku

Podstawową kwestią, o którą szczególnie należy zadbać, są hasła. Większość ataków hakerskich możliwa jest dzięki niezabezpieczonym połączeniom Wi-Fi oraz banalnym kodom dostępu do kont. Hasła (zarówno do sieci, jak i panelu administracyjnego) powinny być skomplikowane i trudne do odgadnięcia. Takie kombinacje jak „qwerty”, „12345”, „test” czy „password123” idą na tzw. pierwszy ogień w przypadku ataku hakerskiego. Dobre hasło powinno składać się z liter dużych i małych, znaków specjalnych i cyfr. Warto by było w miarę unikalne i nie odnosiło się do łatwo dostępnych informacji, jak data urodzin, miejsce zamieszkania czy imię żony.

Skomplikowane hasła nie pomogą, jeśli komputer nie będzie odpowiednio zabezpieczony. Aby uchronić się przed atakiem hakerskim, warto zainstalować program antywirusowy, najlepiej płatny, który oferuje wyższy poziom bezpieczeństwa. Dodatkowo dobrze ściągnąć na urządzenie firewalla, czyli zaporę sieciową monitorującą ruch sieciowy i ją odbezpieczającą.

Dobrym pomysłem jest częste uaktualnianie systemu i jego rozszerzeń. Szczególnie warto zainteresować się oprogramowaniem serwera, na którym postawiona jest strona. Dziury i błędy występujące w systemie znacząco ułatwiają atak hakerski.

W przypadku strony internetowej opartej na szablonach, bardzo ważne jest korzystanie tylko z tych sprawdzonych. Darmowe motywy z niepewnych źródeł często mają zawarte szkodliwe skrypty, pozwalające na ingerencję osób trzecich w witrynę.

Internet publiczny często ma bardzo słabe zabezpieczenia lub wcale ich nie ma. Logując się do swojej strony z sieci miejskiej, sporo się ryzykuje. W takim sytuacji dużo lepiej poczekać z korzystaniem z sieci, aż wróci się do domu lub postawić samodzielnie hotspot mobilny za pomocą swojego smartfona.

Dodaj komentarz