Biuro coworkingowe dla start-upów i freelancerów – dlaczego warto je wybrać?

Zainteresowanie placówkami tego typu rośnie. Nic dziwnego, skoro aż 50% osób korzystających z biur coworkingowych deklaruje wzrost swoich dochodów. Obecnie w samej stolicy działa 40 takich miejsc. Dzięki nim start-upowcy mogą rozwinąć skrzydła, a freelancerzy motywują się wzajemnie w kreatywnym środowisku. Co jeszcze zyskasz, pracując w biurze coworkingowym?

Od powstania pierwszego biura coworkingowego w Stanach Zjednoczonych minęło 10 lat. W Polsce zapotrzebowanie na tego typu miejsca do pracy pojawiło się przed 2008 r., kiedy to na dobre zaczęły się rozwijać niewielkie formy przedsiębiorczości, skutecznie napędzane pomocą unijną.

Zalety biur coworkingowych – tanio, w pakiecie i kreatywnie

W 2015 r. samozatrudnionych było ponad 6% Polaków (Diagnoza Społeczna 2015). To właśnie oni, uprawiający wolne zawody, ale także początkujący przedsiębiorcy, start-upowcy wykazują zainteresowanie coworkingiem. Dlaczego?

  • dostępność cenowa

Kluczową rolę odgrywa cena. Biuro coworkingowe, które oferuje wynajęcie indywidualnych biurek na miesiąc, a nawet na określoną liczbę godzin, będziezdecydowanie tańsze niż opłacenie całego miejsca. Ceny w Warszawie ukształtowały się na poziomie ok. 550 zł za 30 dni.

  • pakiet usług – konferencje, szkolenia, sprzęt

Klient kupuje nie tylko miejsce do pracy, lecz także wszystkie związane z tym udogodnienia: sprzątanie, dostęp do kuchni (kawa, herbata), sale konferencyjne i warsztatowe oraz minibiura. Dla freelancerów najważniejsza jest możliwość korzystania ze sprzętów, których często brakuje w ich domach. Są to urządzenia takie jak skaner, drukarka, faks.

  • twórcze otoczenie

Wolni strzelcy chwalą sobie także motywującą, kreatywną atmosferę, panującą w biurach coworkingowych. Wzajemna rywalizacja potrafi przynieść efekty –aż 68% osób uważa, że w tych miejscach można lepiej się skoncentrować i skończyć projekt na czas. Część użytkowników wskazuje na mniej formalny klimat miejsc tego typu, a także towarzystwo inspirujących ludzi.

Młodzi wybierają coworking… dla zdrowia

Badania pokazują, że coworking pomaga freelancerom nie tylko efektywniej pracować, lecz także lepiej relaksować się w domu, który przestaje kojarzyć się tylko ze zdalną pracą. Potwierdza to 60 proc. użytkowników wynajmowanych biurek.

Coworking wciąż stanowi domenę młodych – aż 78 proc. pracujących w tego typu biurach ma mniej niż 40 lat, ale zainteresowanie wciąż rośnie. Nic dziwnego – wśród zalet tego typu rozwiązania, oprócz wzrostu dochodów i bardziej produktywnej pracy, użytkownicy wymieniają lepszy stan zdrowia. 70 proc. osób deklaruje, że czuje się lepiej niż podczas pracy w tradycyjnych biurach.

Dodatkowe informacje o tej formie organizacji pracy znajdziesz w infografice przygotowanej przez HRS: http://www.hrs.com/pl/blog/ogolne/coworking-spaces-w-warszawie-kreatywna-przestrzen-do-rozwoju-firmy.html.

 

Dodaj komentarz