Czym jest polisa ubezpieczeniowa na życie?

Różnego rodzaju ubezpieczenia oferują odmienne warunki, które zobowiązują płacącego do regularnego uiszczana opłat. Wpłacane kwoty mogą być różne, a ich wysokość reguluje podpisana wcześniej umowa. Czym rzeczywiście jest polisa ubezpieczeniowa na życie i czy jest ona opłacalnym i dobrym rozwiązaniem na zapewnienie sobie i bliskim bezpiecznej przyszłości? 

Czym jest polisa ubezpieczeniowa?

Polisą ubezpieczeniową nazywamy przede wszystkim dokument, który potwierdza zawarcie umowy z ubezpieczycielem. Dane, które muszą znaleźć się na polisie są uwarunkowane tym, o jakim ubezpieczeniu mowa i kim jest w tym przypadku klient (może być to osoba fizyczna czy też osoba prawna). 

Istnieją różne rodzaje ubezpieczeń, ponieważ zabezpieczać możemy nie tylko siebie i zapewnić sobie spokojną przyszłość, ale także ochronić naszych bliskich po naszej śmierci, a w niektórych przypadkach polisa obejmować może przede wszystkim mienie. 

Mówiąc o ubezpieczeniu wybieranym przez osoby fizyczne, najczęściej spotykane są polisy ochronne oraz polisy ochronno-oszczędnościowe. Często zabezpieczamy nie tylko siebie, ale głównie naszych najbliższych (żonę, męża czy też dzieci). Tego rodzaju umowa może także gwarantować wypłacenie pieniędzy osobie, z którą nie jesteśmy w formalnym związku. 

Ubezpieczenia ochronne działają w niezwykle prosty i nieskomplikowany sposób – osoba, która chce skorzystać z polisy opłaca regularnie składki, które gwarantują wypłacenie pieniędzy w razie wypadku lub innego, niespodziewanego zdarzenia, które określone jest w umowie. Jednocześnie klient musi mieć świadomość, że jeżeli nie stanie się nic złego – pełna wpłacona przez niego suma pozostanie po stronie ubezpieczyciela. 

Może się więc wydawać, że polisa ubezpieczeniowa na życie nie jest opłacalna. Ale czy na pewno? Okazuje się, że wiele osób ma problem z gromadzeniem oszczędności i w sytuacji kryzysowej pozostaje bez środków potrzebnych do życia. Regularne wpłacanie wybranej przy podpisaniu umowy kwoty gwarantuje bezpieczną przyszłość. Należy pamiętać, że ubezpieczyciel także podejmuje ryzyko, ponieważ nie wie, kiedy będzie musiał wypłacić wskazaną w umowie sumę pieniędzy i czy nie stanie się to zanim umowa z klientem okaże się opłacalna.

Przyszłość a polisa ubezpieczeniowa na życie

Wybrana polisa ubezpieczeniowa na życie zapewnia pewnego rodzaju poczucie bezpieczeństwa oraz komfort. Jeżeli wiemy, że w razie niespodziewanego wypadku otrzymamy potrzebną pomoc – wtedy prościej jest nie przejmować się przyszłością i skupić na innych, równie ważnych aspektach życia. Wybierając spośród wielu ofert, warto zwrócić uwagę na to, czy nie jest lepszym rozwiązaniem płacić niewiele wyższą składkę, ale skorzystać z dodatkowych korzyści, które proponuje ubezpieczyciel. Najważniejsze jednak, aby szczegółowo przeczytać podpisywany dokument, ponieważ wyznacza on dokładne warunki obowiązujące zarówno klienta, jak i firmę oferującą ubezpieczenie.

Polisa ubezpieczeniowa – kiedy warto się nią zainteresować? 

Pierwsza praca to moment, kiedy zaczynamy zastanawiać się nad swoją przyszłością, ale nie do końca chcemy jeszcze inwestować w nią pieniądze. Gromadzony każdego miesiąca budżet częściowo odkładamy, ale często też przeznaczamy go na bieżące opłaty. Szacuje się, że dopiero koło trzydziestego roku życia zaczynamy szukać interesującej nas polisy ubezpieczeniowej. To ten czas, kiedy najczęściej zakładamy rodzinę, szukamy nowego mieszkania lub podejmujemy się pracy na ważnym dla nas stanowisku.

Polisa ubezpieczeniowa na życie powinna być wybrana po ówczesnym zweryfikowaniu dostępnych ofert. Znalezienie tej najkorzystniejszej niekiedy wymaga poświęcenia odrobiny czasu, dlatego z podjęciem decyzji nie można się zbytnio spieszyć, ale nie warto także zwlekać zbyt długo. Na początku można także zdecydować się na polisę terminową, która związana jest z dołączeniem do ubezpieczenia grupowego (np. w pracy), a także dostępną przy kredycie mieszkaniowym.  Podejmując ostateczną decyzję i wybierając taką polisę ubezpieczeniową na życie, która nam odpowiada, powinniśmy pamiętać, że nie jest to wybór na kilka lat (chyba że mowa o polisie tymczasowej wybranej w oczekiwaniu na lepszą sytuację materialną). Lepiej nie rezygnować z wybranej umowy zbyt szybko i szukać takiej oferty, która rzeczywiście zagwarantuje nam bezpieczną przyszłość.