Przed podjęciem decyzji o złożeniu wniosku o kredyt gotówkowy wiele osób najpierw sprawdza, ile to będzie kosztować. Jest to bardzo rozsądne podejście, ponieważ jeden bank może mieć kilka ofert, nie wspominając już o tym, że ogólnie na polskim rynku bankowym są setki ofert kredytów. Niektóre z nich przeznaczone są dla klientów banku, a inne dla nowych osób. Istnieją także opcje kredytu lub pożyczki, w których zarówno nowy, jak i stały klient dostają identyczne oferty. Nie zawsze warto więc trzymać się swojego banku, ponieważ w innym można otrzymać nawet lepszą ofertę.
Czym są koszty w kredycie?
Kredyt gotówkowy jest najpowszechniej udzielanym kredytem w każdym banku. Dlatego zasady udzielania są bardzo korzystne dla klientów. Jednak bank to instytucja, która musi też zarabiać. Z tego powodu w każdym kredycie są do opłacenia koszty, które są częściowo dochodem dla banku.
Najłatwiej jest porównać między sobą oferty kredytów, a nawet pożyczek przez porównanie wskaźnika RRSO. Jest to skrót od nazwy: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Zestawia on wszystkie koszty związane z kredytem i ukazuje je w ujęciu procentowym. Dla konsumentów jest to lepszy wskaźnik niż samo oprocentowanie nominalne, które może być zróżnicowane, ale oprócz niego są jeszcze inne koszty w kredycie.
Na koszty składają się przede wszystkim odsetki. Wylicza się je w ujęciu procentowym od kapitału, czyli sumy, którą chcemy pożyczyć. Banki podają oprocentowanie w skali roku, dlatego przy braniu kredytu na kilka lub kilkanaście miesięcy może być trudno wyliczyć dokładną kwotę odsetek samodzielnie. Warto jednak wiedzieć, że wysokość odsetek może mieć wartość maksymalnie czterokrotności stopy lombardowej podawanej przez NBP.
Do tego dochodzą koszty dodatkowe. Każdy bank może je ustalać inaczej. Między innymi takim kosztem jest prowizja za udzielenie kredytu. Może to być kwota doliczona do pierwszej raty spłacanego kredytu albo rozłożona po równo na wszystkie miesięczne raty. Bardzo często trzeba też zapłacić tak zwaną opłatę przygotowawczą za rozpatrzenie wniosku.
Co prawda ubezpieczenie kredytu jest dobrowolne, ale jeśli ktoś zdecyduje się ubezpieczyć swój kredyt gotówkowy, musi liczyć się z tym, że dodatkowo za to zapłaci. Koszty ubezpieczenia są obliczane indywidualnie, dlatego każda osoba może zapłacić inną składkę. Opłaty za ubezpieczenie zawierane są w racie kredytu i płaci się je co miesiąc.
Jak znaleźć tani kredyt?
Przeglądając oferty banków warto zwrócić uwagę na RRSO. Im niższe, tym niższe koszty kredytu. Warto też sprawdzić wszystkie opcje pożyczenia pieniędzy z banku, ponieważ część z nich oferuje też nisko oprocentowane pożyczki na niewielkie kwoty, na przykład do 4000 złotych. Takie pożyczki mogą być tańsze niż kredyt gotówkowy. Warto też porównać koszty kredytów branych przez Internet z tymi zawieranymi w oddziale banku. Często można liczyć na preferencyjne warunki kredytów online.
Przede wszystkim przed złożeniem wniosku o kredyt zawsze warto sprawdzić aktualny ranking kredytów w Internecie czy zebrać ulotki z najnowszymi ofertami banków. Dzięki temu można zobaczyć, który bank oferuje kredyt z najniższym RRSO.