Nie bój się mówić!

Każdy kto uczył się języka angielskiego, nie raz znalazł się w sytuacji kiedy chciał coś powiedzieć, ale paraliżował go strach. Chociaż doskonale wiemy jakich słów użyć, to jednak w naszych głowach pojawia się blokada, bo boimy się, że jednak powiemy coś źle, że druga osoba nas nie zrozumie, że tylko ośmieszymy. I wiele innych powodów, dla których wybieramy milczenie, a każdy z nich, spowodowany jest strachem, który ciężko nam pokonać. 

Skąd ten lęk przed mówieniem? 

Na początek warto się zastanowić skąd właściwie wziął się ten strach i gdzie szukać jego przyczyny, wtedy łatwiej nam będzie go stopniowo zmniejszać, aż w końcu całkiem wyeliminować. Przyczyna może leżeć w naszym systemie nauczania, ponieważ największy nacisk kładziony jest na gramatykę i poprawną pisownię, a nikt nas nie uczy jak mówić. Kończąc szkołę potrafimy więc napisać całe wypracowania w języku angielskim, ale nie potrafimy wypowiedzieć jednego zdania, bo paraliżuje nas strach. Jedni potrafią sobie z tym radzić sami, potrafią się przemóc i zacząć mówić, a inni zamykają się w sobie i poddają się, zanim zaczną cokolwiek zmieniać. A przecież wcale tak nie musi być, bo chociaż w szkołach nie uczą nas mówić, to możemy tego nauczyć się sami – nieważne czy jesteśmy przebojowi czy raczej skryci. Wszystko da się wyćwiczyć i dojść do perfekcji. 

Jak sobie z tym poradzić? 

Sposobów na walkę z tym lękiem jest kilka, możemy próbować sami, a możemy wybrać jakieś zajęcia grupowe. Ta druga opcja jest zdecydowanie lepsza, ponieważ daje nam możliwość ćwiczenia systematycznie, w grupie ludzi o podobnym poziomie co nas. Co najważniejsze, jesteśmy pod stałą kontrolą wykwalifikowanego lektora, który nie tylko poprawi nasze błędy, ale też zmotywuje do dalszej nauki i pomoże przełamać barierę językową. Jak wybrać najlepszy kurs angielskiego? Czestochowa http://tarkowski.edu.pl/ ma dość duży wybór placówek, a najlepiej wybrać taką, w której nauczają metodą Callana, czyli taką, która kładzie nacisk tylko na mówienie. Wtedy raz dwa pozbędziemy się naszego lęku, a bariera językowa przestanie istnieć. Wystarczą tylko dobre chęci i motywacja.