O czym pamiętać zakładając działalność gospodarczą?

Samo założenie działalności gospodarczej nie wymaga wielkiego trudu. Wystarczy udać się do Urzędu Miasta, do urzędu skarbowego i do ZUS-u i tak naprawdę stajemy się właścicielami firmy. Jednak jest to zdecydowanie niewystarczające. Pierwsze miesiące mogą być trudne, ale jeśli dobrze się do nich przygotujesz zaoszczędzisz sporo czasu, pieniędzy i swoich nerwów.

Biznesplan i analiza konkurencji

Dobrze przygotowany biznesplan to absolutna podstawa. Zakładając firmę zorientuj się, jakie na samym początku poniesiesz koszty, jakie istnieje ryzyko w Twojej branży. Przeanalizuj również lokalny rynek i konkurencję. Jeśli działasz w mocno obleganej branży, zaproponuj coś nowego, coś co przyciągnie do Ciebie klientów. Znalezienie wyróżnika, pozwoli na podniesienie poprzeczki konkurencji.

Chwytliwa nazwa firmy

Nazwa Twojej firmy będzie od samego początku Twoją marką. Zastanów się dwa razy zanim zdecydujesz. Często zdarza się tak, że młodzi przedsiębiorcy wymyślają obcojęzyczne nazwy firmy, które dla większości Polaków są nie do wypowiedzenia. Mogłoby się wydawać, że to nic wielkiego, jednak taka sytuacja doprowadza do wielu pomyłek, a co za tym idzie ktoś może odnaleźć nie Twoją firmę, ale zupełnie inną, albo po prostu nazwa firmy nigdy nie padnie w poleceniu, w końcu trudno polecać firmę, której nazwy nie da się wypowiedzieć. Nazwa firmy powinna być chwytliwa, ale prosta do zapamiętania. Jeśli jednak chcesz działać globalnie, musisz pomyśleć o zagranicznych kontrahentach – znalezienie dobrego kompromisu pozwoli na swobodne działanie i budowanie marki zarówno w Polsce, jak i na świecie.

Wybierz program do faktur

Program do faktur wbrew pozorom nie służy jedynie do wystawiania faktur, choć jest to jego główne zadanie. Dzięki niemu możesz mieć wszystkie swoje przychody pod ciągłą kontrolą. Na dodatek wersja mobilna pozwala za pomocą kilku stuknięć wysłać fakturę do klienta. Jest to niebywałe ułatwienie w przypadku wykonywania wielu zleceń poza siedzibą firmy. Powiedzmy sobie też szczerze – kto jeszcze w dzisiejszych czasach wystawia faktury w Excelu? Na rynku istnieje wiele propozycji programów do faktur, również dostępnych online, np. Fakturownia.

Zareklamuj swoje usługi

W obecnych czasach marketing jest bardzo ważny, szczególnie w branżach, w których konkurencja jest ogromna. Od samego początku postaw na marketing, nie są to sprawy łatwe i tanie, ale jeśli dobrze zbudujesz wizerunek firmy i zadbasz o to, aby Twoja reklama trafiała do Twojej grupy docelowej, to na pewno ta inwestycja szybko Ci się zwróci.

Istnieje bardzo wiele kwestii, o których młodzi przedsiębiorcy nie mają pojęcia. Jednak tego wszystkiego można się nauczyć, niekoniecznie na swoich błędach. Warto czerpać wiedzę od osób doświadczonych, a ich wskazówki wprowadzać w życie.

Dodaj komentarz