Wiatrownica modułowa – niezbędnik przy blachodachówce

Blachodachówka to coraz częściej wybierane poszycie na dach. Głównie ze względu na cenę i jakość. Materiał ten jest lekki i łatwy w utrzymaniu. W przeciwieństwie, np. do dachówki ceramicznej, nie wymaga konserwacji. Jednak chcąc zyskać elegancki dach, który do złudzenia będzie przypominał owe dachówki, same moduły blachy to za mało. Potrzebne są również akcesoria pozwalające dodać zadaszeniu charakter. Jednym z nich jest właśnie wiatrownica modułowa, o której przeczytasz w tym artykule.

Wiatrownica modułowa do blachodachówki

Trzeba przyznać, że blachodachówka powstała z myślą o zastąpieniu ciężkich, drogich i trudnych w utrzymaniu dachówek ceramicznych. Jest więc imitacją owego zadaszenia, ale za to w lżejszej i tańszej wersji. Co ważne, łatwo się ją montuje i nada się nawet na dachy, których więźba jest podniszczona lub nie wykonana z zachowaniem należytych zabezpieczeń pod dachówki ceramiczne. Blachodachówka prezentuje się nowocześnie i elegancko. Występuje w wielu wariantach, np. w wersji na rąbek. Dobrym zastępstwem tego materiału jest blacha trapezowa.

Jednak kiedy nie uzupełnimy jej odpowiednimi akcesoriami, efekt może nas nie zadowolić. Dlatego powstały wiatrownice modułowe. Ich zadaniem jest zastąpienie bocznego wykończenia połaci i nadanie wizualnego efektu dachowi, jakoby na nim znajdowały się właśnie dachówki ceramiczne. Dzięki temu, że możemy zamówić ją w wielu wariantach kolorystycznych, wpasuje się w blachodachówki nawet o niestandardowych odcieniach. Wystarczy jedynie zerknąć na paletę RAL producenta, np. Glinmet.

Montaż wiatrownicy modułowej

Wiatrownica modułowa powinna być zamontowana w systemie dół-góra. Najpierw umieszczamy element na module blachodachówki, a następnie dokładnie mocujemy ją do arkusza w systemie dociskowym. Taki sposób instalacji wiatrownicy, da najlepszy efekt zarówno pod względem wizualnym jak i bezpieczeństwa i trwałości akcesoriów. Ważne. Montując wiatrownicę tuż przy szczycie zadaszenia, konieczne może się okazać odpowiednie docięcie jej tak, by perfekcyjnie wpasowała się w wymiary ostatnim modułów blachodachówki.