CTR – nowe spojrzenie na marketing

Wiedza to potęga. Tej zasadzie powinien hołdować każdy przedsiębiorca. Znajomość zasad rządzących rynkiem, marketingiem oraz, a może przede wszystkim, umiejętność posługiwania się przeróżnymi narzędziami marketingu internetowego pozwala osiągnąć sukces każdej firmie. Dlatego warto wychwytywać wszelkie nowinki, a jedną z nich jest CTR.

Czym jest współczynnik CTR?

Najprościej rzecz ujmując, jest to wartość określająca w procentach ile osób spośród tych, którym wyświetlił się link do naszej strony, kliknęło go. Przykładowo – jeśli 100 osobom wyświetlił się link do naszej witryny, a 30 spośród nich go kliknęło, to CTR wynosi 30%.

To dużo czy mało? Nie znamy jeszcze odpowiedzi na to pytanie. Jednak bez wątpienia warto dbać o to, aby zwiększyć ów współczynnik klikania.

Co więcej – warto być świadomym, że CTR odnosi się nie tylko do do reklam. Można go obliczyć także do organicznych wyników wyszukiwania, czyli sprawdzić jak często link do naszej klikany jest przez osoby, które zobaczyły go pośród nie sponsorowanych wyników. CTR można odnieść także do marketingu mailowego.

Dlaczego CTR jest tak ważny?

Otóż przede wszystkim współczynnik ten daje nam wiele informacji. Warto jednak dodać, że nie daje nam gotowego rozwiązania naszych problemów. Pokazuje nam, czy nasza strategia jest skuteczna, jednak sami musimy dojść do tego, co jest przyczyną.

Warto także wspomnieć, że CTR nie bierze pod uwagę wszystkich użytkowników, którzy kliknęli przez przypadek na naszą stronę albo tych, którzy weszli i spędzili tam kilka sekund, który to czas na pewno nie starczył do zapoznania się z naszą ofertą. Jednakże temu służą inne narzędzia.

Warto również wiedzieć, że CTR ma prawdopodobnie swój udział w umieszczaniu naszej strony na danej, a nie innej pozycji w rankingu wyników wyszukiwania. Nikt z nas nie wie dokładnie, na jakiej zasadzie działa robot Google, jednak istnieją poważne przesłanki mówiące o tym, że liczą się nie tylko słowa kluczowe, odpowiednie linkowanie i inne parametry, które do tej pory wykorzystywaliśmy. Prawdopodobnie ilość kliknięć także ma swój niebagatelny udział podniesieniu bądź obniżeniu pozycji.

Jak sprawdzić CTR w bezpłatnych wynikach organicznych?

Pozostaje już tylko jedna kwestia – skoro CTR jest tak ważny, to warto by posiadać jakieś narzędzie, które pozwoliło by na szybkie i łatwe obliczenie go. Co ciekawe – takie narządzie istnieje i jest dostępne dla każdego z nas.

Jest to Google Search Controle. Na czym to polega? Otóż narzędzie daje nam zwrotną informację nie tylko na temat tego, ile osobom wyświetlił się nasz link i ile spośród nich go kliknęło. Możemy uzyskać także informacje o tym, jaki jest CTR adresów URL strony, jaka jest średnia pozycja strony na daną frazę oraz jaka podstrona była klikana.

Co w ten sposób osiągniemy? Właściwa interpretacja tych informacji pozwoli nam na dobór odpowiednich słów kluczowych, dodanie odpowiednich słów wykluczających itp. Krótko mówiąc – korzystając z CTR jesteśmy w stanie łatwiej dotrzeć do naszych potencjalnych klientów!

Chcesz wiedzieć więcej o optymalizacji współczynnika CTR? Przeczytaj artykuł http://promotraffic.pl/blog/2500-slow-o-organicznym-ctr-analiza-i-porady-dla-ciebie/

Dodaj komentarz