Lokaty nie tylko dla bogaczy / lokaty

W Polsce nadal funkcjonuje stereotyp, zgodnie z którym inwestowanie oszczędności jest tylko dla bogaczy. Okazuje się jednak, że wcale nie trzeba mieć „zaskórniaków” o dużej wartości, by móc korzystać z instrumentów inwestycyjnych. Przedstawiamy Wam lokaty, które zakładać może dosłownie każdy.

Lokaty bez ryzyka inwestycyjnego

Wszyscy ci, którzy boją się utraty wniesionego kapitału, mogą być spokojni. Okazuje się, że lokaty nie wiążą się z ryzykiem inwestycyjnym. Nie ma więc możliwości, by stracić ulokowane na nich pieniądze. Istnieje możliwość utraty wypracowanych odsetek, ale kapitał zawsze wróci w całości do inwestora.

Lokaty to zresztą jedna z nielicznych form w pełni bezpiecznego inwestowania. Brakiem ryzyka inwestycyjnego charakteryzują się jeszcze tylko konta oszczędnościowe.

 

Lokaty krótkoterminowe

Banki oferują rozmaite lokaty. Wiadomo, że największy zysk pozwalają uzyskać te, które zakładane są na długi okres, co najmniej kilku lat. Z powodzeniem jednak lokować oszczędności można w produktach krótkoterminowych. Dzięki temu pomnażać pieniądze mogą również ci, którzy nie mają dużych oszczędności albo nie chcą „zamrażać” ich na długi czas.

Największą popularnością cieszą się lokaty zakładane na maksymalnie rok. Banki oferują również lokaty kilkumiesięczne albo miesięczne. To dobry zabieg inwestycyjny dla tych, którzy chcą mieć możliwość dysponowania oszczędnościami, na przykład w obliczu tzw. czarnej godziny.

Lokaty z niskim wkładem kapitałowym

Idealnie jest, kiedy na lokacie zdeponowane zostaną oszczędności o wartości minimum 10 000 złotych. Okazuje się jednak, że nie każdy takie nadwyżki pieniędzy posiada. Banki dają więc możliwość inwestowania mniejszych sum. Z łatwością można pomnażać dzisiaj nawet kilkaset złotych. Funkcjonują lokaty, w przypadku których wymagany wkład to jedynie 500 złotych. Jak widać, lokaty są więc nie tylko dla bogaczy.

 

Lokaty bez strat zysku

Rzeczywiście jeszcze do niedawna na rynku inwestycyjnym funkcjonowały jedynie lokaty, które wymagały od inwestorów „zamrażania” środków na określony czas. Jeśli inwestor chciał wyjąć część albo całość wniesionego na lokatę kapitału przed końcem czasu obowiązywania umowy, to wiązało się to najczęściej z utratą wypracowanych już odsetek. Inwestor tracił więc swój zysk.

Dzisiaj proponowane oferty banku są nieco inne. Lokaty są o wiele bardziej elastyczne, a inwestor podczas trwania umowy z bankiem może swobodnie dysponować swoimi oszczędnościami bez utraty wypracowanego zysku. Może również dokładać kolejne kwoty, które również podlegać będą oprocentowaniu.

Podsumowanie

Lokaty są świetną opcją na pomnażanie pieniędzy, zarówno dla początkujących inwestorów z małymi środkami pieniężnymi, jak i wprawionych już graczy o zasobnym portfelu. Ten instrument inwestycyjny może być traktowany jako tylko jedna z form inwestowania albo jedyny instrument, dzięki któremu udaje się generować dodatkowy zysk.

Dodaj komentarz