Kredyt hipoteczny, pożyczka gotówkowa, kredyt na zakup samochodu… Jeśli zaciągnąłeś kilka zobowiązań i spłata powoli zaczyna przekraczać twoje możliwości, powinieneś zachować zimną krew i ułożyć sensowny plan działania. Być może dobrym rozwiązaniem okaże się kredyt konsolidacyjnylub ostre cięcie wydatków.
Zaciągając kilka pożyczek, na pewno nie spodziewasz się, że w czasie spłaty mogą cię spotkać kłopoty z wypłacalnością, jednakwarto mieć plan na wypadek zajścia takich okoliczności. Oto kilka porad, które pomogą ci zachować zimną krew i płynność finansową w razie wystąpienia nieprzewidzianych okoliczności.
Nie urywaj kontaktu z bankiem
Nie jesteś w stanie wywiązać się z terminowej spłaty długów? Najgorszą możliwą strategią będzie chowanie głowy w piasek i unikanie kontaktu z twoim wierzycielem. Jeśli to ty pierwszy poinformujesz bank o problemach z płynnością finansową, będziesz w stanie wynegocjować o wiele korzystniejsze warunki radzenia sobie z problemem. Być może bank zaproponuje ci kredyt konsolidacyjny, obniżenie wysokości raty przez kilka miesięcy lub wakacje kredytowe. Jedno jest pewne – jeśli schowasz głowę w piasek i będziesz unikał kontaktu z wierzycielem, stracisz szansę na negocjacje.
Ułóż strategię przetrwania
Niezależnie od tego, czy twój problem ze spłatą kredytów jest spowodowany utratą pracy, problemami ze zdrowiem czy też wysoką ratą kredytu walutowego – musisz liczyć się z tym, że konieczna będzie rezygnacja z życia na dotychczasowym poziomie. Jeśli ledwo znajdujesz pieniądze na spłatę raty, a jednocześnie nadal utrzymujesz na przykład dwa samochody, drogie członkostwo w klubie fitness albo nie rezygnujesz z coniedzielnych wypraw całą rodziną do kina – musisz rozważyć ostre cięcia w domowym budżecie. Zastanów się, które wydatki są konieczne, a które możesz przypisać do kategorii zbytecznych. Jeśli przez kilka miesięcy pojeździsz do pracy autobusem, może uda ci się wysupłać kilkaset brakujących złotych na ratę kredytu.
Konsolidacja długów – ulga dla psychiki i kieszeni
Jeśli spłacasz wiele zobowiązań różnego rodzaju w różnych instytucjach, dobrym rozwiązaniem może być kredyt konsolidacyjny. Taka pożyczka polega na połączeniu wszelkich dotychczasowych długów w jeden. Od tej pory bank, który udzielił ci kredytu konsolidacyjnego, jest twoim jedynym wierzycielem, i tylko jemu płacisz ratę. Zazwyczaj konsolidacja długów wiąże się z wydłużeniem czasu spłaty oraz obniżeniem raty. Dodatkowo, połączenie kredytów w jeden pozwala odzyskać poczucie kontroli nad domowym budżetem. To ulga zarówno dla portfela, jak i dla psychiki. Należy jednak pamiętać, że po konsolidacji długów warto zmienić odrobinę podejście do wydatków i przestawić się na nieco oszczędniejszy tryb życia. Kredyt konsolidacyjny nie jest pożyczką, którą zaciąga się, by dalej się zadłużać, a po to, aby łatwiej wyjść z długów.