Zapełniamy konto oszczędnościowe

Konto oszczędnościowe jest instrumentem, który pozwala nie tylko bezpiecznie gromadzić oszczędności, ale także generować dodatkowy zysk. Jest to bardzo przydatna forma zarządzania pieniędzmi, zwłaszcza teraz, gdy ceny na sklepowych półkach rosną. Jednakże, aby konto spełniło swoje zadanie, musimy je umieć skutecznie zapełnić.

Zacznijmy od celów

Konto oszczędnościowe spełni swoje zadanie i przyniesie Ci upragniony zysk, o ile odpowiednio wcześnie ustalisz na co zbierasz pieniądze. Cel jest bardzo ważny, ponieważ pozwala określić jak długo będziesz gromadzić upragnioną kwotę oraz jak duże sumy powinieneś przelewać na konto. W zależności od celu oszczędzania przyjmiesz też różne strategie gospodarowania domowym budżetem.

Świadomość jest ważna

Aby zacząć skutecznie oszczędzać, musisz uświadomić sobie tą potrzebę. Nie każdy bowiem myśli perspektywicznie, przedkładając raczej potrzeby dnia codziennego na to, co może wydarzyć się w przyszłości. A to błąd. Powinieneś mieć bowiem na uwadze konieczność naprawy samochodu, zakupu leków czy też inne nieprzewidziane zdarzenia. Musisz być świadomy potrzeby oszczędzania.

Na początek zacznij odkładać niewielkie kwoty. Pamiętaj, aby robić to regularnie. Ponieważ konto oszczędnościowe jest oprocentowane (czyli zgromadzone przez Ciebie środki wypracowują dodatkowy zysk), jest spora szansa, że Twój nawyk oszczędzania dość szybko się wzmocni. Kluczem do sukcesu są jednak systematyczne wpłaty.

Właściwe myślenie

Bardzo często dochodzimy do smutnych wniosków, że nie stać nas na oszczędzanie, bo nie mamy z czego odkładać pieniędzy. Fakt, nasze pensje nie zawsze są wysokie. Jednak stwierdzenie, że nie mamy z czego oszczędzać nie zawsze jest do końca prawdziwe. Nie chodzi przecież o odkładanie dużych kwot, ale o wykształcenie w sobie nawyku oszczędzania.

Tak naprawdę już każda złotówka jest warta odłożenia. W pewnym momencie ich ilość urośnie do kwoty, którą bez wyrzutów sumienia będziesz mógł przeznaczyć na kino, teatr czy inne rozrywki. W oszczędzaniu nie chodzi bowiem o gromadzenie fortuny, ale o zachowanie pewnego reżimu finansowego oraz systematyczności w odkładaniu pieniędzy.

Kontroluj budżet

Dobrym sposobem na oszczędzanie jest przelewanie na konto oszczędnościowe pewnej kwoty, tuż po wypłacie pensji. Nie warto pozostawiać tego na koniec miesiąca według zasady: „konto zasilę tym, co mi zostanie”. Dość często to, co zostaje, wydajemy na tzw. „przejedzenie”, przez co finalnie nie mamy już czego wpłacić. Warto więc zrobić to na początku wypłaty i żyć za nieco mniej.

Przed każdym miesięcznym przelewem podlicz koniecznie swój budżet. Od pensji odejmij wszystkie niezbędne wydatki: na opłacenie rachunków, wyżywienie, lekarstwa oraz inne planowane zakupy. W ten sposób będziesz w stanie szacunkowo określić, jaką kwotę możesz przelać na konto oszczędnościowe. Warto przyjąć ten schemat, aby skutecznie je zapełniać.

Wybierz dobry produkt

Aby Twoje konto oszczędnościowe nie zostało puste, zwróć też uwagę na kilka ważnych aspektów związanych z jego założeniem i prowadzeniem. Przede wszystkim sprawdź, jak wysoko jest ono oprocentowane. Zobacz też, jak często przeprowadzana jest kapitalizacja odsetek – im częściej tym lepiej. Na sam koniec dowiedz się także, ile wynoszą prowizje od przelewów i wypłat.

Niekiedy tylko jedna wypłata w miesiącu jest darmowa a od pozostałych pobierana jest niewielka prowizja. Paradoksalnie, ta pozorna niedogodność może zniechęcić Cię do wypłacania oszczędności i przyczynić do jeszcze skuteczniejszego ich pomnażania. Wybieraj więc mądrze!