Jak Polacy radzą sobie ze spłatą kredytów?

Rzeczywiście zarabiamy coraz więcej, ale czy oznacza to, że mamy mniej długów? Absolutnie nie. Jak potwierdzają statystyki, wzrasta liczba zaciąganych zobowiązań kredytowych, ale jednocześnie liczba tych, które są spłacane nieregularnie bądź po terminie. Rośnie też liczba dłużników, którzy wpadają w tzw. pętlę zadłużenia i stają się całkowicie niewypłacalni.

Ile kredytów mają Polacy?

Okazuje się, że kredyty gotówkowe posiada nawet co drugi Polak. Przeciętne zadłużenie każdego Polaka to jakieś 38 tysięcy złotych. Dzisiaj nawet 3 miliony z nas nie radzi sobie z terminową spłatą zaciągniętych zobowiązań.

Korzystną informacją jest to, że banki coraz chętniej udzielają kredyty gotówkowe. To dlatego, że nasza zdolność kredytowa rośnie poprzez wzrastające dochody, jakie generujemy. Nie zawsze jednak tacy kredytobiorcy są wypłacalni. Odpowiednia zdolność sprawia, że coraz częściej zaciągamy więcej zobowiązań, aż wreszcie mamy problem z ich spłatą. Na arenie europejskiej i tak nie jesteśmy w najgorszej sytuacji. Niemcy, Holendrzy czy Francuzi posiadają jeszcze więcej kredytów i mają większe problemy z ich należytą spłatą.

Jak spłacamy zobowiązanie kredytowe?

Chociaż coraz więcej Polaków ma problem z terminową spłatą zaciąganych kredytów, to i tak radzimy sobie ze zobowiązaniami całkiem nieźle. Kredyty gotówkowe nie są produktem, którym się chwalimy. Nadal wstydzimy się też kiepskiej sytuacji finansowej. Nie chcemy nosić piętna niewypłacalnego dłużnika. Wizyty windykatorów czy komorników są dla nas powodem do wielkiego wstydu i zażenowania.

Staramy się spłacać kredyty gotówkowe regularnie. Wolimy zaciągnąć kolejne zobowiązanie, którym pokryjemy długi aniżeli zalegać z płatnościami. Nie zawsze jest to dobre rozwiązanie, bo przecież tak najłatwiej jest wpaść w tzw. pętlę zadłużenia. Bardzo często ratujemy się też kredytami konsolidacyjnymi, które pozwalają na zmniejszenie miesięcznej raty i uzyskanie lepszych warunków spłaty takiego zobowiązania.

Kredyty gotówkowe cieszą się coraz większą popularnością

Nie ma wątpliwości, że kredyty gotówkowe cieszą się coraz większą popularnością w Polsce. Wreszcie stać nas na to, by spłacać miesięczne raty. Wzrastają też nasze potrzeby, na których realizację nie zawsze mamy środki.

Kredyty gotówkowe są coraz częściej zaciągane również dlatego, że banki oferują coraz korzystniejsze warunki takich zobowiązań. Kredyty są elastyczne, to kredytobiorca określa wysokość środków, jakie chce uzyskać czy czas trwania umowy z bankiem.

Polacy a reszta Europy

Chociaż Polacy nie zaliczają się do grupy najbogatszych mieszkańców Europy, to okazuje się, że ze spłatą zaciąganych zobowiązań radzimy sobie całkiem nieźle. O wiele lepiej niż Niemcy, Francuzi czy Holendrzy. Ci zaciągają zobowiązań więcej i o większej wartości. Nie wstydzą się długów i chętnie korzystają z zewnętrznego źródła finansowego wsparcia.

Patrząc na warunki kredytowe, warto dodać, że polskie banki proponują te naprawdę korzystne. Kredyty w bankach działających w zachodniej części Europy są o wiele droższe.

Dodaj komentarz